Slovinsko v krizi, rating spadl do spekulativního pásma

ČTK ČTK
2. 5. 2013 10:55
Ve špatném stavu je především bankovní sektor země
Lublaní již několik dní otřásají protesty proti vládním škrtům.
Lublaní již několik dní otřásají protesty proti vládním škrtům. | Foto: Reuters

New York - Ratingová agentura Moody's snížila hodnocení závazků Slovinska do spekulativního pásmu.

Za důvod svého rozhodnutí agentura označila tři faktory: bankovní sektor země, stav vládních financí a nejistý výhled dalšího financování.

Moody's snížila hlavní dlouhodobý rating Slovinska o dva stupně na Ba1 z Baa2. Výhled zůstává negativní, což znamená, že agentura může rating dále snížit. Neinvestiční kategorie znamená, že do cenných papírů země nemohou investovat bezpečné fondy.

Konkurenční agentura Standard & Poor's hodnotí úvěrovou spolehlivost Slovinska stupněm A- se stabilním výhledem. U agentury Fitch má Slovinsko rovněž známku A-, ale výhled je negativní. U obou agentur má Slovinsko rating v investiční kategorii, napsala agentura Reuters.

Slovinsko bylo první postkomunistickou zemí, která zavedla jednotnou evropskou měnu. Eurozóna se však nyní potýká s dluhovou krizí, kvůli které již bylo několik členských zemí takzvané periférie nuceno požádat o zahraniční pomoc.

 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Zaorálek zrušil projekt portálu Czechiana jako megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu Kč. Požadavkům EU lze podle něj dostát za méně peněz

Další zprávy