Siemens převedl peníze do ECB, nevěří bankám ve Francii

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 9. 2011 12:15
Ze které banky vybral hotovost, Siemens nechce prozradit

Paříž - Siemens před dvěma týdny vybral z účtu u nejmenované francouzské banky více než 500 milionů eur (12,3 miliard Kč) a uložil je v Evropské centrální bance (ECB). Trhy vnímají tento krok jako znamení nedůvěry ve francouzské banky.

Že německá společnost převedla peníze kvůli nejistotě dalšího vývoje, potvrzuje deník Financial Times. Ten se odvolává na zdroj, který je se situací ve firmě seznámen.

"Rozhodnutí Siemensu ukazuje, jak se dluhová krize eurozóny projevila ve vztahu k Evropským bankám," uvádí list. Kromě toho připomíná, že dvěma finančním institucím Société Générale a Crédit Agricole agentura Moody´s minulý týden snížila rating.

Která francouzská banka prostředky skupiny spravovala, není přesně jasné. Zdroj Financial Times ovšem vylučuje největší francouzskou banku BNP Paribas. Také její předseda Michel Perebeau v rozhlasovém interview prohlásil, že banka žádnou pomoc nepotřebuje a o kroku Siemensu nic neví.

Podle listu The Wall street Journal se mohlo jednat o skupinu Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Zástupci Siemensu a Evropské centrální banky se ale k tématu odmítli vyjadřovat.

Dalším důvodem přesunu peněz do ECB jsou vyšší úrokové sazby, než které by Siemens získal v případě vkladu do komerční banky.

Celkem Siemens do ECB hotově vložil 4 až 6 miliard eur, ve většině případů se podle Financial Times jedná o týdenní depozita. Licenci na vkládání hotovosti přímo do ECB má pouze hrstka velkých společností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy