Šéf drah v Německu končí. Četl maily zaměstnanců

Tomáš Fránek
30. 3. 2009 15:33
Firma tajně prověřila údaje o svých zaměstnancích
Foto: Reuters

Berlín -  Generální ředitel společnosti Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn končí kvůli aféře se sledováním a mazáním mailů zaměstnanců národní železniční firmy.

Mehdorn oznámil svůj odchod na dnešní tiskové konferenci, která byla původně svolána kvůli prezentaci výsledků hospodaření koncernu za loňský rok.

Odborový mail

Učinil tak poté, co zpravodajský magazín Der Spiegel napsal, že vedení společnosti e-maily pracovníků nejen kontrolovalo, ale dokonce i mazalo. O víkendu už společnost přiznala, že během stávky strojvůdců v roce 2007 byla takto odstraněna jedna e-mailová výzva ke stávce rozeslaná odborovým svazem strojvůdců.

Společnost zprávu na účtech zaměstnanců odhalila díky poruše serveru. Technici email zadrželi, údajně proto, že vedení firmy stávku považovalo za protizákonnou.

Šéf odborů Claus Wesselsky v reakci na toto odhalení podle agentury Reuters prohlásil, že Mehdornovy praktiky mu připomínají pořádky v bývalé NDR a vyzval ho k rezignaci.

Proti kontroverznímu šéfovi drah v minulosti ostře vystupovali i němečtí sociální demokraté. "Ten člověk musí pryč," prohlásil berlínský primátor Klaus Wowereit.

Překvapení z aféry

Mehdorn řekl, že vyšetřování afér dosud nedospělo k žádnému závěru, jenž by ukazoval na jednání trestněprávní povahy, a řekl, že "skandalizace" poslední aféry jej překvapila.

Deutsche Bahn skandálu kolem tajného zpracovávání osobních údajů zaměstnanců čelí už delší dobu.

V rámci protikorupčních opatření si firma v letech 2002 a 2003 mimo jiné tajně prověřila citlivé údaje o více než 170 000 zaměstnanců. Podnik shromažďoval osobní data jako adresy bydliště, telefonní čísla, ale také údajně čísla bankovních účtů.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy