Rusko sníží vývoz ropy do evropských zemí, i do Česka

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
17. 12. 2013 18:39
Dodávky do České republiky by měly klesnout o 14 procent pod 0,9 milionu tun za kvartál.
Foto: Reuters

Moskva - Rusko v prvním čtvrtletí příštího roku sníží vývoz ropy do evropských zemí včetně České republiky, posílí naopak export suroviny do Číny. Vyplývá to z konečných exportních plánů Ruska, na které se odvolává agentura Reuters.

Dodávky ruské ropy do České republiky by měly klesnout o 14 procent na 0,88 milionu tun z 1,025 milionu v letošním čtvrtém čtvrtletí.

Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak přitom ještě začátkem tohoto měsíce říkal, že navzdory plánům na zvyšování vývozu ropy do Číny země dodávky evropským odběratelům nesníží.

Rusko je největším producentem ropy na světě před Saúdskou Arábií. Ta však nevyužívá všech svých těžebních kapacit, protože je vázána těžebním limitem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Těžba ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů pro státní pokladnu. Zdanění energetického sektoru v současnosti zajišťuje téměř polovinu státních příjmů. Rusko je významným dodavatelem ropy i plynu do České republiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy