Práce v Americe: ubylo míst, ale situace se zlepšuje

Ekonomika Ekonomika
3. 9. 2010 15:12
Data z amerického trhu práce povzbudila akcie k růstu.
Foto: Reuters

New York - Nezaměstnanost ve Spojených státech nepatrně vzrostla na 9,6 procenta, ale s napětím očekávaná čísla, která měla potvrdit nebo vyvrátit, zda se nejdůležitější ekonomika světa vrací do recese, přináší alespoň částečné uklidnění.

V srpnu podle údajů z trhu práce v USA se situace uklidnila. Agentura Reuters uvedla, že americká ekonomika přišla celkem o 54 tisíc pracovních míst, zatímco mezi analytiky se čekala ztráta více než dvojnásobná (114 tisíc míst).

Americké firmy nedokáží zatím nabídnout víc pracovních míst a to trvá už tři měsíce po sobě, jenže podle všeho přichází obrat. Na centrální banku Fed se tak zmírní tlak, aby podpořila hospodářský růst.

Akcie na největším trhu světa, na Wall Street reagovaly růstem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy