Polsko vysvětlí, proč brání transakci

ČTK, eko
17. 1. 2006 11:21
Brusel - Polsko musí vysvětlit, proč brání transakci, v níž italská banka UniCredito kupuje německou skupinu HVB.
Foto: Profimédia

Toto spojení již schválila EU i orgány všech ostatních zemí, jichž se transakce týká. Jen v Polsku, kde by transakcí vznikla největší banka na trhu, vláda svůj souhlas odkládá z obav o narušení konkurence.

Polsko se zdráhá dát UniCreditu souhlas k převzetí většinového podílu HVB na třetí největší polské bance BPH. Podle vlády tato transakce porušuje dohodu z roku 1999, kterou Unicredito podepsala při privatizaci polské bankovní dvojky Pekao. V prosinci Varšava poslala italské bance dopis, připomínající slib, že UniCredito v Polsku jiné banky nekoupí.

"Žádáme o informace do 23. ledna," uvedl mluvčí EK Jonathan Todd. Komise má podle Todda exkluzivní odpovědnost za tuto transakci a došla k závěru, že fúze konkurenci v Polsku nenaruší. Komise se podle agentury Reuters ptá Polska, proč by mělo vyžadovat dodržování dohody z roku 1999, když v té době ještě nebylo členem EU.

Polsko se bojí ztráty pracovních míst

Polsko proti spojení UniCredito-HVB namítá, že jeho výsledkem bude fúze dvou velkých polských bank, poškození hospodářské soutěže a ztráta pracovních míst. Požaduje proto po UniCreditu dodržení dohody například tím, že banku BPH oddělí. Na to však podle Bruselu Varšava nemá právo.

EU může Polsko za odpor začít trestat různými výstrahami a nakonec i předvoláním k Evropskému soudu. V prosinci podobný postup Brusel zahájil proti Itálii, kde centrální banka chránila domácí banky před převzetím ze zahraničí.

EU schválila fúzi bank, z níž vzejde devátá největší banka v Evropě, loni v říjnu. HVB již uvedla, že plánuje v důsledku transakce zrušit 2400 pracovních míst, a UniCredito zruší dokonce 9000 míst. V České republice se v rámci transakce spojí Živnostenská banka a česká HVB Bank.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy