Penta koupila v Polsku dalších 250 lékáren

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
8. 8. 2013 9:35
V noci ze středy na čtvrtek převzala společnost tamní síť lékáren Mediq Apteka.
Většina lékáren Dr. Max je v obchodních domech Kaufland.
Většina lékáren Dr. Max je v obchodních domech Kaufland. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Investiční společnost Penta uzavřela v Polsku další medicínskou akvizici. V noci ze středy na čtvrtek převzala tamní síť lékáren Mediq Apteka. Získala tak přes 250 lékáren, jež se chystá začlenit pod dvou síť Dr. Max.

"Objem transakce dosahuje zhruba 70 milionů eur. Po uzavření transakce se Dr.Max stane druhou největší sítí lékáren v Polsku," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí Penty Martin Danko.

Síť Mediq Apteka vlastní 190 vlastních provozoven a 79 dalších provozují její partneři pod touto značkou na zakladě franšízové smlouvy. Loňské tržby řetězce činily 140 milionů eur. 

Lékárny jsou dosud součastí holandské společnosti ACP Pharma, v Polsku vlastní farmaceutický velkoobchod s distribucí léků a retailovou část, jíž je právě Mediq Apteka.

"Penta uspěla při prodeji ACP Pharma ve spolupráci se společností Neuca. Neuca koupila velkoobchodní část ACP Pharmy a Penta kupuje retail - lékárny," dodal Danko.

Penta dosud v Polsku vlastní na 70 lékáren Dr. Max, na trhu tak zatím drží nepříliš významný podíl. To se převzetím Mediq Apteky zásadně mění. Celkově funguje v zemi našich severních sousedů zhruba 13 tisíc lékáren, trh je velmi fragmentovaný a kromě tří největších hráčů na něm operují majitelé řádově nejvýše desítek provozoven.

"Po získání lékáren Mediq v Polsku se síť Dr. Max stane jedním z předních hráčů polského trhu. V příštích měsících se soustředíme na konsolidaci nově převzaté sítě. Naším cílem je nabídnout klientů co nejširší a nejkvalitnější služby," řekl Eduard Maták, partner Penty, který se zabývá investicemi v segmentu zdravotnictví. 

Transakce ještě podléhá schválení polského antimonopolního úřadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy