Na lavici svědků totiž konečně usedá hlavní obžalovaný.
Jeffrey Skilling, bývalý šéf amerického energetického gigantu, je obviněn z 28 trestných činů včetně defraudace a falšování účetnictví. Americká média čekala, že promluví už ve čtvrtek. Nestihlo se to. A tak na bibli bude přísahat až dnes.
"V pondělí, to vám slibuji," odpověděl Skillingův právník Daniel Petrocelli na otázku, zda opravdu bude jeho klient vypovídat.
Spolu se Skillingem je obžalován druhý šéf Enronu Kenneth Lay. On sám jen z šesti trestných činů. Vypovídat bude hned, jak své svědectví podá Skilling.
Žaloba sází na svědkovu výbušnost
Prokuratura je oba viní ze zodpovědnosti za největší skandál v podnikové historii Spojených států- pád Enronu. Účetními machinacemi se podařilo dlouho skrývat neutěšený stav financí firmy. Ta pak v roce 2001, když na to novináři přišli, musela vyhlásit z ničeho nic bankrot.
A spustila se pak lavina dalších účetních kauz. Hodnotou krach Enronu však překonal pouze bankrot společnosti WorldCom. Její šéf Bernard Ebbers si odnesl od soudu 25letý trest. Kolik let vězení (a zda vůbec nějaké) si vyslouží Lay se Skillingem, se ukáže v nejbližších měsících.
Skillingovo svědectví je přitom klíčové. Těší se na něj obhajoba, ale i žalobci. "Mnozí svědci, kteří by nám pomohli, se bojí vypovídat, protože by sami pak mohli čelit vyšetřování. Skilling ale může sám o sobě říct podstatnou část příběhu," citoval Petrocelliho list Chicago Tribune.
Infobox
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Speciál: Poslední dějství kauzy Enron- Co je to Enron? Kdo v kauze hraje hlavní roli? Na všechny důležité otázky odpovídají články, které vám přinesl deník Aktuálně.cz, seřazené ve speciálu k zásadnní podnikové kauze ve Spojených státech.
Prokurátoři zase spoléhají na jeho výbušnost. Dodnes se traduje historka, jak Skilling proklel jednoho investičního analytika na tiskové konferenci, když už bylo jasné, že Enron se řítí do záhuby.
Před pěti lety, když americká Komise pro cenné papíry Skillinga vyslýchala, byla jeho výpověď zaprotokolována. A žalobci budou hledat jakoukoliv nesrovnalost, budou se snažit bývalého mocného šéfa znejistět, ukázat na jeho nedůvěryhodnost.
"Ta firma byla tak obří, že žádný člověk na světě by nebyl schopen ji kontrolovat celou," uvedl například. "Musel jsem se spoléhat na jednotlivé šéfy, kteří mi podléhali," dodal.
Porota rozhodne: Fastow, nebo Skilling?
To přímo míří na Andrewa Fastowa, korunního svědka žaloby a bývalého vládce financí Enronu. Ten se k machinacím přiznal a výměnou za nižší trest se rozhodl svědčit proti svým bývalým chlebodárcům.
Ti naopak tvrdí, že Fastow prováděl machinace o vlastní vůli a ve vlastní prospěch. Fondy, v nichž se ukrývaly ztráty Enronu, totiž patřily právě Fastowovi. Jeho výpověď si už porota poslechla.
Nyní uslyší opačnou verzi a bude jen na ní, aby určila vinu či nevinu. Vzhledem k tomu, že soud probíhá v Houstonu, nedávají analytici Skillingovi s Layem příliš mnoho šancí, že by vyvázli bez trestu.
Enron totiž sídlil v Houstonu a jeho krach zasáhl téměř každého. Když už nepřišel o místo on sám, byl to minimálně někdo z příbuzných či přátel. Veřejné mínění tak žádnému z vysoce postavených manažerů není nakloněno.