Washington - Globální ekonomika letos klesne o 1,7 procenta po loňském 1,9procentním růstu. Informovala o tom Světová banka. V dalších letech by se mohla vrátit k růstu v tempu okolo 2,3 procenta.
Hospodářství se podle prezidenta banky Roberta Zoellicka nachází v nejhorší recesi od druhé světové války. Zoellick má přitom za to, že nejzranitelnější jsou v současné situaci ekonomiky střední a východní Evropy.
Aktualizovaná prognóza Světové banky "odráží prudké zhoršení finanční a ekonomické situace a stále větší negativní interakci mezi oslabujícími ekonomikami a křehkým finančními systémy, což se do konce roku 2008 prokazuje v téměř každém státě na světě."
Státy s vysokým průměrným příjmem se letos budou nacházet v hluboké recesi. Například ekonomika členských států OECD podle nových prognóz pravděpodobně klesne o 4,3 procenta.
Růst HDP v rozvíjejích se státech se podle banky zpomalí asi na dvě z více než pěti procent. Část Evropy, střední Asie, Latinská Amerika a Karibik zaznamenají letos dokonce pokles HDP. "Do rozvíjejících se zemí naraží jedna vlna za druhou. Negativně je ovlivňuje recese a přiškrcení úvěrů, uvedl Zoellick. "Největší riziko zřejmě hrozí zemím ve střední a východní Evropě."
Kandidáti na pomoc od MMF
Státy střední a východní Evropy jsou přitom podle investora George Sorose hlavním kandidátem na pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Soros minulý týden v britském listu The Times naznačil, že si lze představit, aby o pomoc MMF požádala i Velká Británie.
"Skupina G20 by neměla mít jen slova chvály. Měla by činit takové kroky, aby stabilizovala země na periferii," řekl finančník, jehož citovala agentura Reuters.
Strašákem je i nezaměstnanost
S prohlubováním recese začíná svět ohrožovat také nezaměstnanost. Rozvíjející se země jí budou opět zasaženy nejvíce. Zoellick dodal, že chudším zemím scházejí úspory, pojištění, podpora v nezaměstnanosti a často také jídlo.
"Rok 2009 bude nebezpečným rokem," tvrdí prezident Světové banky. "Musíme vymyslet plán, který sjednotí zdroje a schopnosti různých partnerů, jako jsou vlády, mezinárodní instituce, občanské společnosti a privátní sektor."
"I pokud by se globální ekonomika vrátila v roce 2010 k pozitivnímu růstu, v téměř každé ekonomice do roku 2011 zůstanou úrovně aktivity utlumené, budou se zvyšovat fiskální tlaky a nezaměstnanost," uvedl podle agentury Bloomberg ekonom Světové banky Hans Timmer.