Na krizi vydělal miliardy. Nyní radí nakupovat půdu

Tomáš Poděbrad, Investiční web
17. 9. 2010 8:45
Manažer hedgeového fondu Scion Capital předpověděl kdysi propad nemovitostního sektoru. Co větří nyní?
Eroze na postupu
Eroze na postupu | Foto: Archiv

Praha - Michael Burry, bývalý manažer hedgeového fondu Scion Capital, předpověděl kdysi propad nemovitostního sektoru. Dnes hledá investiční alternativy. Na krizi vydělal a současná ekonomická situace mu také nevadí. Slabší dolar ho zanesl například ke zlatu, malým technologickým firmám a k zemědělské půdě.

"Věřím, že zemědělská půda s dostatečným přísunem vody bude v budoucnu velmi ceněným artiklem," říká Burry.

Michael Burry, který v současnosti spravuje jen své peníze, byl v čele vlastního fondu do roku 2008. Dva roky poté tvrdí: "Je velmi složité najít originální investici. Mnoho obchodů je doslova přelidněných a celé třídy aktiv se teď na trhu pohybují stejně (korelují). Snažím se najít investici, která nebude jen obyčejně kopírovat hlavní indexy. A těch příležitostí je překvapivě dost.

Pokud se zaměříte na malé společnosti, je v podstatě vyhráno. Velcí investoři a vlády vkládají peníze do velkých a známých firem. Těch menších si nikdo nevšímá. Z tohoto pohledu věřím nevelkým společnostem v Asii, a pak také zemědělské půdě. Pokud totiž najdete takovou, která je na prodej a která má dostatečný přísun vody, neváhejte a kupujte. To bude v budoucnu jedno z nejcennějších aktiv."

Zlato je v současnosti také velmi ceněnou investicí. "Dokud budou centrální banky prohlubovat zadlužení zemí a devalvovat měnu, bude zlato v mém portfoliu zastoupeno hodně silně," dodává Burry.

Podle Burryho není zatím nikdo z vrchních představitelů Spojených států schopen ukázat na konkrétní viníky finanční krize. Z neschopnosti ovšem může vzklíčit další semínko finanční krize. Navíc Burry je velkým odpůrcem Bena Bernankeho, který se stal v celé historii asi tím nejmocnějším šéfem Fedu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy