Moody's snížila rating Portugalska do pásma spekulací

ČTK ČTK
5. 7. 2011 20:52
Země bude podle agentury potřebovat další finanční pomoc
Portugalsko má novou vládu. Na snímku premiér Pedro Passos Coelho (vlevo), šéf Sociálnědemokratické strany, který podepsal koaliční smlouvu s šéfem Lidové strany Paulem Portasem (vpravo).
Portugalsko má novou vládu. Na snímku premiér Pedro Passos Coelho (vlevo), šéf Sociálnědemokratické strany, který podepsal koaliční smlouvu s šéfem Lidové strany Paulem Portasem (vpravo). | Foto: Reuters

New York - Agentura Moody's srazila úvěrový rating Portugalska o čtyři stupně na známku Ba2, tedy do spekulativního pásma.

Agentura vidí velké riziko, že země bude potřebovat druhou finanční pomoc, než se bude schopna vrátit na kapitálové trhy.

O rozhodnutí Moody´s informovala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy