Mittal totiž usiluje o převzetí západoevropského konkurenta. Nyní úřady pro dohled nad burzovními trhy v Belgii, Francii a Lucembursku ocelářskému koncernu Mittal Steel uvolnily cestu.
Nabídka akcionářům Arceloru na koupi jejich akcií za celkem 19 miliard eur vstoupí v platnost tento týden a potrvá do konce června, uvedly úřady ve společném sdělení.
Úřady schválily příslušné informační dokumenty Mittalu k nabídce a časový harmonogram akce.
"Období platnosti nabídky bude trvat od 18. května do 29. června včetně," uvádí sdělení.
V krátké době by nabídku měl oficiálně schválit i španělský burzovní dohled, jemuž tato procedura trvá poněkud déle.
K nabídce ze 26. ledna se musely vyjádřit burzovní dohledy všech čtyř zemí, kde se s akciemi Arceloru obchoduje. Až do čtvrtka tak budou moci akcionáři Arceloru nabízet své akcie Mittalu za stanovenou cenu. Mittal jim nabízí kombinaci hotovosti a svých akcií.
K Mittalu nechceme
Nabídku Mittalu vedení Arceloru odmítá a systematicky proti ní vystupuje. V tom má podporu vlád Francie, Lucemburska a Španělska, kde jsou hlavní provozy podniku.
S Arcelorem se dostal do sporu hned v lednu tohoto roku, kdy se ji Mittal snažila převzít. Management Arceloru odmítl nabídku jako nepřátelskou, neboť se prý "strategie a plány obou firem velmi rozcházejí".
Poté se však do věci vložili politici. Ministři financí Francie a Španělska totiž vyjádřili nad tímto obchodem znepokojení a naznačili, že jsou proti tomuto spojení. Navíc premiér Lucemburska, které drží v Arceloru 6,5 procenta, řekl, že "využije všech dostupných prostředků", aby k akvizici nedošlo.
Boj o patent
V uplynulých dnech se navíc mezi oběma firmami rozhořel další spor, který se týká patentového práva. Arcelor žaloval Mittal u amerického soudu za to, že využívá jeho patent Usibor na posílení oceli k výrobě automobilů.
Mittal je již nyní největším výrobcem oceli na světě a v České republice vlastní ostravský závod Mittal Steel Ostrava, někdejší Novou huť.