"Třicetičlenná organizace by měla nyní Mexičana na tomto postu oficiálně potvrdit," uvedl v dnešním sdělení švýcarský vyslanec Wilhelm Jaggi, který konzultace o výběru nového šéfa řídil.
Gurría (jeho profil čtěte ZDE) se v posledním třetím kole konzultací utkal s bývalým polským premiérem Markem Belkou. Podle Jaggiho získal "podporu jasné většiny zemí OECD".
Již dříve svou kandidaturu stáhl poradce bývalého japonského prezidenta Sawako Takeuči a francouzský zástupce Alain Madelin. Nynější generální tajemník OECD Donald Johnston na počátku letošního roku oznámil, že nebude usilovat o opětné zvolení a v květnu 2006 z funkce odstoupí.
Gurríovo zvolení znamená pro klub ekonomicky nejvyspělejších zemí přelom, protože až dosud OECD šéfovali představitelé nejbohatších zemí.
Mexiko se v 90. letech po dlouhé době prvním nováčkem v klubu, do něhož brzy nato vstoupily i země střední Evropy v čele s Českou republikou.
Kanaďan Johnston se stal generálním tajemníkem organizace v červnu 1996 jako první neevropský šéf OECD. Do funkce byl znovu zvolen v roce 2001.
OECD a další mezinárodní organizace jsou pod rostoucím tlakem, aby se v souladu s vývojem globální ekonomiky zaměřily na takové oblasti, jako Čína, Indie, Mexiko či východní Evropa.
Organizace byla založena pro dohled nad poválečnou rekonstrukcí západní Evropy v rámci Marshallova plánu a během let se zaměřila na ekonomický výzkum a poradenství pro členské země.