Ve středu skončilo v Pekingu třídenní jednání, které bylo prvním přímým setkáním zástupců Číny a USA od prosincové dohody amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga o 90denním příměří v obchodní válce.
Washington předložil čínské straně dlouhý seznam požadavků na přepracování podmínek obchodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Zahrnuje změny politiky v oblasti ochrany duševního vlastnictví, transferů technologií, průmyslových dotací a dalších obchodních bariér, než jsou cla.
Zatím je známo jen málo detailů o pokroku při jednání. Setkání v Pekingu však nebylo na ministerské úrovni, takže se neočekávalo, že by jeho výsledkem byla dohoda o ukončení obchodní války.
Úřad amerického obchodního zástupce (USTR) ve středu uvedl, že zástupci obou stran v Číně jednali o způsobech dosažení spravedlnosti, reciprocity a rovnováhy v obchodních vztazích. Jednání se také zaměřilo na sliby Číny, že bude kupovat značné množství zemědělských, energetických, průmyslových a dalších produktů a služeb ze Spojených států. O plánech na další osobní jednání se však úřad nezmínil, pouze uvedl, že americká delegace se vrací do USA, aby podala zprávu o schůzce a obdržela pokyny k dalšímu postupu, napsaly agentury AP a Reuters.