Indie přestala být nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, předběhla ji Čína

ČTK ČTK
31. 5. 2019 22:17
Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Růst jejího hrubého domácího produktu (HDP) podle zveřejněných vládních údajů v prvním čtvrtletí výrazně zaostal za odhady a zvolnil na 5,8 procenta z 6,6 procenta v předchozích třech měsících. Rychleji rostla Čína, jejíž ekonomika ve stejném období rostla tempem 6,4 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali, že indická ekonomika v prvním kvartálu poroste tempem 6,3 procenta. Růst v prvních třech měsících roku byl ale nejslabší za 17 čtvrtletí a za tím čínským zaostal poprvé po téměř dvou letech.

Na rozdíl od čínské ekonomiky táhla růst indického hospodářství v uplynulých 15 letech domácí spotřeba, uvedl zpravodajský server BBC. Právě spotřeba ale podle nejnovějších dat slábne. Pomaleji rostly také investice - tempo jejich růstu se v prvním čtvrtletí snížilo na 3,6 procenta z 10,6 procenta v předchozím kvartálu.

V pátek zveřejněné údaje jsou první od znovuzvolení Naréndry Módího do funkce premiéra. Nejrychleji rostoucí ekonomikou světa se Indie stala v jeho prvním volebním období.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy