reklama
 
 

Jsou nejchudší, ale pořád se smějí, řekl o Indech Trump junior. V zemi chce otevřít mrakodrapy

21. 2. 2018 17:16
Prezidentův nejstarší syn pochválil Indy za jejich věčný úsměv. Sklidil ale také kritiku za střet zájmů.

Nové Dillí - Nejstarší syn amerického prezidenta Donald Trump junior je tento týden v Indii. Jejich rodinné realitní impérium tam chce ve čtyřech městech otevřít luxusní mrakodrapy Trump Towers.

A Indy hned zaujal svým výrokem, když prohlásil, že "duch" této země je velmi odlišný od toho, co je k vidění v jiných částech světa.

"Nechci to zlehčovat, ale vidíte tady nejchudší z chudých, a přesto mají pořád na tváři úsměv," řekl prezidentův syn v interview pro indickou pobočku stanice CNBC.

"Znám některé z nejúspěšnějších podnikatelů na světě a pár z nich jsou zároveň nejhorší lidé na světě," dodal.

Přestože Indie má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, mnoho z 1,3 miliardy jejích obyvatel stále žije v chudobě. Země měla podle listu The Washington Post v roce 2016 příjem na obyvatele ve výši 1670 amerických dolarů.

Rodinný byznys a politika

Donald Trump junior přiletěl do indické metropole v pondělí soukromým tryskáčem. V Novém Dillí pak absolvoval řadu schůzek s obchodními partnery.

Společnost Trump Organization má například s dvěma developery licenční smlouvy na výstavbu dvou mrakodrapů mimo indické hlavní město, jeden z nich bude stát v Kalkatě a druhý v Gurgaonu. Byty v těchto budovách přijdou nové majitele na 780 tisíc až 1,6 milionu dolarů.

Trumpův příjezd do Indie ohlašovaly v minulých dnech celostránkové inzeráty v indických denících a časopisech. Zároveň ale vyzývaly zájemce o rezidenci v Trump Towers, aby si byty rezervovali do čtvrtka. V pátek pak pořádá v Gurgaonu večeři s kupci, kteří zaplatili rezervační poplatek za byt.

Trump junior i jeho otec si vzápětí vysloužili ostrou kritiku kvůli střetu zájmů. "Tyto inzeráty ilustrují, jak důležité je, aby se prezident Trump odstřihl od svého byznysu, a nebezpečí, které hrozí, když to neudělá. Trumpova společnost doslova prodává přístup k prezidentovu synovi v zámoří," řekl Jordan Libowitz, šéf komunikace v Citizens for Responsibility and Ethics ve Washingtonu.

Trump junior obvinění ze střetu zájmů v interview pro CNBC odmítl. A připomněl, že Trump Organization se některých projektů v Indii naopak vzdala právě proto, aby nevyvolala podezření ze střetu zájmů.

V pátek prezidentův syn vystoupí na obchodním summitu v Novém Dillí. Přednese projev s názvem Přeformování indotichomořských vazeb: nová éra spolupráce. Summitu se zúčastní také indický premiér Naréndra Módí, další politici a byznysmeni.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ale sdělila, že Trump junior svůj projev s jejím úřadem nekoordinoval, a že tedy nezná jeho obsah.

Video: První rok prezidenta Donalda Trumpa

Uplynul rok od uvedení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih, co také řekl, udělal nebo zapomněl udělat. | Video: Reuters, Asociated Press, whitehouse.gov |  02:49

autor: Zahraničí | 21. 2. 2018 17:16

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama