Facebook má díry v ochraně soukromí, varuje komisařka

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
17. 7. 2009 10:20
Neodstraní je ze serverů po vymazání uživatelského profilu
Foto: albinoblacksheep.com

Toronto - Sociální síť Facebook prý porušuje ochranu osobních údajů svých uživatelů. Má totiž uchovávat jejich data i poté, co lidé svůj profil na Facebooku deaktivují.

Prohlásila to ve čtvrtek kanadská komisařka pro ochranu osobních dat Jennifer Stoddartová. Mezery v ochraně soukromí musí Facebook ošetřit tak, aby byly v souladu s kanadskými zákony, citovala ji agentura AP.

Stoddartová zveřejnila zprávu, podle které Facebook poskytuje osobní údaje uživatelů vývojářům, kteří se starají o vytváření aplikací pro Facebook, jako jsou testy a hry. Zpráva odhaduje, že by mělo jít zhruba o 950 tisíc vývojářů ze 180 zemí.

Zástupci Facebooku odůvodňují uchovávání dat tím, že polovina uživatelů, kteří účet deaktivují, ho zase později zpětně obnoví.

Populární server má ale také svým uživatelům poskytovat matoucí a neúplné informace. Například v nastavení uživatelských profilů se sice podle komisařky popisuje, jak profil samotný deaktivovat, nicméně už ne, jak z Facebooku vymazat osobní data.

Facebook v současnosti používá asi 250 milionů uživatelů, z toho 12 milionů Kanaďanů. Nyní mají zástupci serveru měsíc na to, aby si vzali doporučení komisařky k srdci.

Ochrana osobních údajů je na Facebooku velkým tématem. V půli května byli například uživatelé ohroženi, když se útočníci pokusili ukrást milionům z nich hesla.

Lidé se tehdy nechali nachytat na takzvaný phishing. Přišel jim totiž e-mail s výzvou pro kliknutí na odkazy, přes které se následně dostali na hackerské stránky kopírující svým vzhledem hlavní stranu Facebooku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy