Francie tato opatření označuje za ekonomický patriotismus, zatímco podle Bruselu jde o nezákonný protekcionismus, jenž má zabránit akvizicím ze strany zahraničních firem.
Komise podle svých představitelů zašle Francii formální dopis, v němž zemi poskytne dva měsíce na vysvětlení, jakým způsobem je možné sloučit tato opatření s pravidly EU o volném pohybu kapitálu.
Pokud nebude komise s odpovědí spokojena, předvolá Francii před Evropský soudní dvůr, aby ji přinutila pravidla změnit.
Prezident komise José Barroso a evropský komisař pro vnitřní trh a služby Charlie McCreevy přislíbili, že budou chránit jednotný trh EU před vytvářením bariér pro akvizice ve jménu ochrany národních zájmů.
"Evropské zákony nejsou nějakým nepřátelským břemenem vnucovaným státům proti jejich vůli. Jsou klíčem, který odemkl 50 let míru a prosperity pro lidi v Evropě," prohlásil Barosso ve svém pátečním projevu, ve kterém odsoudil ekonomický nacionalismus.
Evropská komise již zahájila kroky proti Itálii kvůli jejím loňským pokusům zablokovat zahraniční převzetí domácích bank i proti Polsku, jehož vláda se snaží zabránit realizaci polské části fúze italské banky UniCredito s německou HVB.
Přimět neposlušné členské země ke změně zákonů by však mohlo zabrat několik let, píše agentura Reuters.