Čína chystá vlastní šinkanzeny. Pojedou až 380 km/h

Redakce EKO
13. 9. 2008 19:34
Rychlovlaky spojí Peking se Šanghají
Takto vypadí čínský rychlovlak, který může jet až 250 km/h. Nové modely budou ještě rychlejší.
Takto vypadí čínský rychlovlak, který může jet až 250 km/h. Nové modely budou ještě rychlejší. | Foto: Reuters

Peking/Šanghaj - Nejpozději za čtyři roky chce Čína představit na nové trati mezi Pekingem a Šanghají vlastní vysokorychlostní vlaky.

Konkurovat by měly japonským Šinkanzenům od Mitsubishi-Kawasaki i rychlovlakům ICE3 z dílny německého Siemensu či AGV od francouzského Alstomu.

Hlavní inženýr Čang Šu-kuang je přesvědčen, že Čína technologii rychlovlaků zvládla.

"Už za dva roky můžeme začít se stavbou vlaků schopných jet až rychlostí 380 kilometrů v hodině," odcitoval jeho slova státní deník China Daily.

Cesta se zkrátí na polovinu

Čínský ministr železnic potvrdil, že nový vlak by měl jezdit rychlostí až 380km/h, čímž se časová vzdálenost mezi oběma městy zkrátí na polovinu. Místo současných deseti hodin by tak měla 1300 kilometrů dlouhá cesta trvat již brzy pouze pět hodin.

Kromě nových vlaků však Čína potřebuje také koridor. Výstavba nové vysokorychlostní tratě mezi oběma městy už začala.

Postupuje se od Pekingu a dokončen je zatím první úsek do Tianjinu, na kterém se podobné rychlovlaky zkouší již nyní. Celá stavba by měla být hotova do roku 2010 a její předběžná cena přesáhne 12 miliard dolarů.

Železnice na střechu světa

Železniční doprava je v Číně velmi oblíbená. S velkou pompou byla otevřena také železnice do tibetské Lhasy. Čínský zázrak moderního inženýrství překonává hory ve výšce až 5000 metrů nad mořem.

Speciálně navržené vagony vlaku mají dvojitá okna, aby chránila před ultrafialovým zářením ve velkých výškách a před každým sedadlem je k dispozici kyslíková maska, jež cestujícím pomáhá vyrovnat se s řídkým vysokohorským vzduchem.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy