Brusel začal chránit uši ze Štramberku

Dušan Klimeš
10. 1. 2007 13:55
Brusel - První český výrobek uspěl se žádostí o ochranu zeměpisného označení. EU uznala, že Štramberské uši patří do Štramberku.
Štramberské uši
Štramberské uši | Foto: Wikipedia

Na konci roku 2006 uplynula půlroční lhůta, po kterou mohly podniky a úřady ze zemí unie podávat námitky vůči přidělení ochrany.

Ty však nepřišly a Štramberské uši se tak neoddělitelně spojily s místem svého vzniku - a to i podle evropského práva. Staly se vůbec prvním českým výrobkem, který dokázal tento status získat.

"Přiznání ochrany znamená, že užívání tohoto označení bude nadále vyhrazeno štramberským výrobcům této potravinářské speciality," říká europoslanec Jan Březina.

"Samozřejmě jsme rádi, že plán na získání ochranné známky vyšel. Ještě ale čekáme na potvrzení z Bruselu," říká starostka Štramberku Věra Michnová.

"Pro naše pekaře se tak rozšiřuje trh, na kterém mají šanci své výrobky prodávat. Už teď mám na stole další žádost o licenci od místní občanky," dodává Michnová.

Chránění výrobci

Pro výrobce se jedná o silný marketingový nástroj. Místní pekárny jsou totiž jediné, které budou mít právo tento produkt prodávat. Zároveň nyní požívají ochrany Evropské komise před "plagiátory".

Podle jeho informací by měly mít šanci i další výrobky, které čekají na udělení tohoto "titulu". Například Pohořelický kapr, Žatecký chmel, či Hořické trubičky již byly zapsány ve věstníku EU a začala běžet půlroční lhůta vyhrazená pro námitky ostatních států EU nebo soukromých subjektů.

Foto: Aktuálně.cz

Komise zatím žádnou námitku neobdržela. Výrobci tedy mohou doufat, že se jejich typické výrobky budou moci vyrábět jen v dané oblasti.

"Zejména Hořické trubičky lze v této souvislosti považovat za označení dodávající svému výrobku punc kvality a originality a přinášející tak významnou přidanou hodnotu," dodává Březina.

Vary zatím čekají

Chránit místo výroby by chtěl i producent Karlovarských oplatek. Ty již prošly mezirezortním připomínkovým řízením, zbývá vyřešit drobné právnické připomínky.

Přitom právě oplatky nejvíce ohrožují zájmy ostatních států a výrobců. Především němečtí pekaři oplatek by si rádi ukousli kus z karlovarské pochoutky.

"Vzhledem k politickým a ekonomickým zájmům, které jsou ve hře nejenom na německé, ale i na české straně, si troufám předpovědět, že k opravdovému střetu dojde teprve na jaře tohoto roku poté, co po zveřejnění žádosti v Úředním věstníku EU začne běžet 6 měsíční lhůta pro podání námitek," říká europoslanec Březina.

Štramberské uši jsou cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu. Na počátku roku 2006 mělo k výrobě licenci osm pekáren.

"V našem městě je i sdružení pekařů Štramberských úší, kterého je členem i město," říká starostka Věra Michnová.

Dnes je možné je dostat například i na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy