Britští bankéři upadli do morálního bahna, říká ministr

ČTK ČTK
3. 7. 2012 18:30
Další skandál vyvolal vlnu pobouření vůči britským bankám
Sídlo banky Barclays v Londýně.
Sídlo banky Barclays v Londýně. | Foto: barclays.com

Londýn - Skandál kolem manipulací s bankovními sazbami LIBOR vyvolal v Británii opět pobouření nad praktikami bank. Ty se přitom ještě nevzpamatovaly z hněvu veřejnosti po finanční krizi v roce 2008, z níž jim musely pomáhat státní peníze. Machinace se sazbami mohly přispět i k tomu, že více lidí přišlo kvůli nespláceným hypotékám o střechu nad hlavou, uvedl náměstek ministra pro obce a místní zastupitelstva Grant Shapps.

Skandál, který se týká především banky Barclays, vedl k odstoupení obou jejích šéfů, Boba Diamonda a Marcuse Agiuse. Premiér David Cameron oznámil parlamentní vyšetřování, které se bude zaměřovat na jednání a kulturu britských bank. Labouristická opozice chtěla soudní vyšetřování, ale vláda tvrdí, že by bylo příliš nákladné a zdlouhavé.

LIBOR, tedy úroková sazba, za níž si banky navzájem půjčují, ovlivňuje také úroky půjček pro miliony firem, spotřebitelů a investorů. Podle Shappse machinace mohly přispět k počtu domů, které museli jejich majitelé opustit, protože nemohli splácet hypotéku. "Všechny výzkumy o bezdomovectví ukazují, že existuje řada různých příčin a sazba LIBOR k tomu mohla přispět, pokud se ukáže, že hypoteční úroky byly v důsledku její změny upraveny," řekl Shapps.

Po skandálu se opět ozývají hlasy volající po změnách v bankách, které mají pro britskou ekonomiku klíčový význam, a kritizují jejich etické standardy. Banka Barclays sice minulý týden dostala rekordní pokutu 290 milionů liber (9,23 miliardy korun), ale komentátoři píší, že z takového trestu si nebude mnoho dělat, protože se rovná několikadennímu zisku.

Premiér David Cameron.
Premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Ministr obchodu Vince Cable napsal v novinovém komentáři, že skandál ukázal "morální bažinu skoro biblických proporcí". Rozbil prý také mýtus, že bankovní krach před čtyřmi lety byl důsledkem jednání několika "izolovaných rošťáků". Skandál ale připomněl, že hniloba je mnohem rozšířenější a že neschopnost, korupce a chamtivost je v britských bankách široce rozšířená, napsal Cable.

Podle něj skandál ukázal hluboce zakořeněné korupční praktiky v srdci přední investiční banky Barclays Capital a také v dalších. Veřejnost nemůže chápat, jak pokuta, která bude stejně přenesena na zákazníky a akcionáře, by mohla aspoň začít takový problém řešit, uvedl ministr.

Zástupkyně šéfredaktora listu Fiancial Times Gillian Tettová napsala, že "realita byla horší, než jsme si mysleli". "Někteří obchodníci v Barclays manipulovali se sazbami LIBOR od roku 2006 za podpory vysokých představitelů banky. A tato britská banka nemusela být sama," napsala.

"Finančníci by to určitě rádi přešli jako dílo několika izolovaných lidí, kteří se vymkli kontrole, ale širší symbolický význam těchto odhalení je ohromný, protože ukazuje na ohromnou domýšlivost v samotném srdci moderního bankovního světa," napsala.

Komentátor nedělníku The Observer Andrew Rawnsley napsal, že "hněv veřejnosti vůči bankám je nyní o to větší, že jejich zločiny nikdy nebyly smysluplně potrestány". Po krachu v roce 2008 byl šéf RBS Fred Goodwin zbaven šlechtického titulu a to bylo všechno. Pokuta pro Barclays je minimální, protože jde o několik dní zisků. Dostatečné není ani, to že se vzdali odměn lidé, kteří si již vydělali miliony, napsal.

Rawnsley v souvislosti s nynějším skandálem označuje za šokující, že "nikdo zřejmě nebude stíhán". Připomíná, jak byla policie vynalézavá při vyšetřování účastníků loňských městských nepokojů a jak jim soudy vydávaly exemplární tresty. Například vysokoškolák bez předchozího záznamu šel na půl roku za mříže, když sebral balené vody za 3,50 libry (110 korun), uvedl komentátor The Observer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy