New York - Jaký bude letos bonus k platu ve finančním sektoru? Že nebudete propuštěn. Tento a další podobné vtipy kolují v době finanční krize mezi obyčejnými Američany a Brity.
Faktem je, že podle průzkumu amerického deníku USA Today se krachy finančních gigantů dotkly více než poloviny Američanů.
Čtyři z deseti Američanů mají obavu z budoucnosti. Téměř 70 procent Američanů se bojí, že utrpí finanční škody. Z toho čtvrtina míní, že budou velmi vážné.
Strašákem Američanů je propouštění
Většina firem se dostává do problémů, protože se s oslabující ekonomikou výrazně zpřísňují úvěrové podmínky. Byly zvyklé využívat úvěrů k expanzi, jenže získat finance na běh podniku nyní už tak lehké není.
Společnosti musejí nakupovat méně zásob, snižovat stav svých zaměstnanců a zároveň omezovat nábor nových lidí.
Ekonomika USA v září přišla o 159 tisíc pracovních míst. Tempo úbytku počtu pracovních míst v USA navíc postupně zrychluje. V srpnu zrušili zaměstnavatelé 73 tisíc míst a o měsíc dříve 67 tisíc míst.
Nezaměstnanost se pro USA stává skutečným problémem.
V uplynulých týdnech dosáhla nejvyšší míry za posledních pět let a na lepší časy podle expertů zaděláno rozhodně není. "Ruku v ruce s tímto vývojem bude asi zvolnění růst mezd," odhaduje analytik Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT.
Dluhy, dluhy, dluhy...
Problémy se získáním půjček začínají mít nejen malé a střední podniky, ale také obyčejní lidé.
Většina Američanů jich vlastní několik. Kvůli krachům bank zároveň nejspíš stoupne počet nesplácených úvěrů domácností. "Roste počet těch, kteří neutáhnou své hypotéky," připomíná analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.
Většina majetku velkého procenta běžných lidí se navíc skládá z akcií, které nyní na světových burzách rekordním tempem ztrácejí na hodnotě. Nejen, že klesá hodnota majetku Američanů, ztrácejí i ceny nemovitostí a získat hypotéku je těžší.
Poptávka je nižší u nemovitostí i paliv
Prodej nových domů se podle amerického ministerstva obchodu v měsíci srpnu propadl na hodnotu sedmnáctiletého minima.
Krize se proplétá s různými sektory - například ve stavebnictví. "Na základě poslední dobou potvrzujících se spekulací o snižování poptávky po stavebních materiálech v USA způsobené úvěrovou krizí, klesla v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Mercantile Exchange cena nejaktivnějšího listopadového futures kontraktu na dřevo až na nejnižší hodnotu za posledních 17 let," uvádí Robert Černík ze společnosti Colosseum.
Ani s palivem to není lepší. Poptávka po palivech v USA dosáhla v posledních čtyřech týdnech v průměru 19,5 milionu barelů denně, nejméně za posledních pět let.
Obava z recese je v USA všudypřítomná.