Aféra vadných hraček pokračuje. Mattel už zase stahuje

rg, WSJ
26. 10. 2007 13:30
Z trhu muselo přes 55 tisíc kousků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Předvánoční šílenství kolem zdraví nebezpečných hraček pokračuje.

Americký výrobce hraček Mattel totiž oznámil, že stáhl z prodeje dalších 55 500 kusů výrobků pro děti ze série "Go Diego Go". Tyto hračky, které byly vyvezeny do Spojených států, Kanady, Anglie a Irska, totiž měly vysoký obsah olova v laku. Informoval o tom list Wall Street Journal.

Ačkoliv se tentokrát jednalo o poměrně malý počet výrobků, za poslední dobu se u Mattelu z důvodu olova stahovalo již počtvrté. Například v srpnu se jednalo o jeden a půl milionu hraček.

Viceprezident Mattelu pro korporátní odpovědnost Geoff Massingberd, říká, že společnost nyní testuje vzorky většiny hraček, které před Vánocemi hodlá vypustit do světa.

Právě stahovaná várka jedovatých hraček byla vyrobena mezi 17. květnem a 11. srpnem. Jejich formování a barvení dostala jako zakázku čínská společnost Man Shing, která úkol později postoupila firmě Hua Yi. Ta používala neschválený postup.

Mattel tedy stáhl z amerického trhu 38 000 hraček, z Anglie a Irska 12 000 hraček a z Kanady 5 500 kusů. Aféra okolo jedů v hračkách se v říjnu projevila v poklesu zisků o devět desetin procenta.

V souvislosti s Mattelem řekla eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kuneva, že na zpřísnění kontrol je ještě mnoho práce. Globální nabídkové řetězce s sebou nesou nové výzvy a otevřený trh je postaven na zákazníkově důvěře, dodala.

Souvislosti:

 

Právě se děje

před 27 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy