Jacksonville - Cena pomerančového koncentrátu na světových trzích dál roste. Upozorňují na to analytici společnosti Colosseum.
Američtí farmáři by totiž během sezóny, končící tento měsíc, měli sklidit nejméně citrusů za posledních 24 let. Může za to bakteriální onemocnění, které napadá pomerančovníky na Floridě a brání dozrávání plodů.
V dubnu floridští farmáři snížili odhad letošní úrody na 166,5 milionu přepravek pomerančů, což je o 3,3 milionu méně, než čekali v březnu. Ještě v lednu to přitom podle organizace Florida Citrus Mutual bylo 170,3 milionu bedýnek.
Cena mraženého pomerančového koncentrátu, který se obchoduje na burze Intercontinental Exchange (ICE) a z něhož se pak vyrábí šťáva, od začátku letošního roku vzrostla o 17 procent. Aktuálně se obchoduje za 1,65 centu za váhovou libru (0,45 kilogramu).
Podle některých analytiků by se cena mohla dostat až ke dvěma dolarům, což by bylo poprvé za poslední dva roky. Pro srovnání, v červenci 2012 stála libra koncentrátu 1,12 dolaru.
Spojené státy jsou aktuálně třetím největším pěstitelem pomerančů ve světě. Podle amerického ministerstva zemědělství by letos měly dodat na trh 6,7 milionu tun citrusů, více jich vypěstují pouze Brazílie (17,8 milionu tun) a Čína (7,6 milionu tun). Celkově by se produkce v USA měla letos snížit o 11 procent, předpokládá federální ministerstvo.
Na globální pomerančových nápojů se Spojené státy podílí z 27,5 procenta, 95 procent z toho produkuje Florida. Vůbec největší podíl má ve světě Brazílie (zhruba 60 procent).