Statistický úřad chce od příštího roku dostávat data přímo ze systémů obchodních řetězců

ČTK ČTK
12. 4. 2018 16:45
V současné době musí jít tazatel do obchodu a tam zjišťovat ceny. Nový systém by umožnil získávat cenu za celý měsíc i s ohledem na slevy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) by mohl od příštího roku získávat údaje o cenách přímo z informačních systémů velkých obchodních řetězců. V současnosti tato data úřad získává v pilotním provozu od dvou řetězců a do konce roku bych chtěl ke spolupráci přesvědčit další.

V příštím roce by se pak sběr tzv. scanner dat měl přesunout do rutinní fáze. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

"V principu je hlavním cílem měření cen. Dnes je měříme tradičním způsobem. To znamená, že tazatel jde do obchodu a tam zjišťuje ceny. Scanner data nám umožní zjistit průměrnou cenu, tedy cenu za celý měsíc, a také váhu těchto cen i s ohledem například na slevy," uvedl. Dodal, že v tom má úřad podporu i České národní banky, pro kterou je měření spotřebitelských cen klíčové.

Ochrana dat je přitom podle Rojíčka ze strany úřadu zajištěna, protože podléhá režimu nakládání s důvěrnými daty. "Navíc i pro řetězce je tento systém vhodný, protože díky scanner datům jsme schopni poskytnout obrázek o celém trhu a data bychom od nich již nezjišťovali tradičním způsobem," uvedl. Data je možné podle Rojíčka využít i pro měření objemu tržeb. Konkrétní řetězce, s kterými úřad spolupracuje, neuvedl.

Cílem ČSÚ je v oblasti tzv. scanner dat pokrýt celý trh hypermarketů a supermarketů v oblasti potravin a nápojů. "Nicméně potenciál je i v dalších oblastech. Například jsou řetězce oděvů, lékáren, drogerií. Ale čím dál půjdeme, tím je to náročnější, protože objem dat je obrovský. Nejprve tedy chceme začít u potravin a nápojů," uvedl.

Standardně již získávají data ze systémů obchodníků statistici ve skandinávských zemích, Nizozemí nebo Francii. Slovensko je podle Rojíčka zhruba ve stejné fázi jako ČR.

Další údaje, tzv. big data, vhodné pro statistiky je možné do budoucna podle předsedy ČSÚ získávat od mobilních operátorů. Tyto údaje by mohly sloužit například pro statistiky pohybu obyvatel nebo cestovního ruchu. Možné je také využít data z družic na monitorování zemědělské plochy nebo údaje o spotřebě energií z automatických měřičů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy