Stát má získat vyšší podíl z těžby uhlí a dalších surovin

ČTK ČTK
14. 4. 2014 13:16
Dosavadní úhrady těžebních společností jsou pro stát nevýhodné, ukázala analýza ministerstva financí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministerstvo financí navrhuje nový systém těžebních poplatků, který by prý zjednodušil a zprůhlednil postup při výpočtu. Veřejné rozpočty by tak získaly dodatečně více než 3,6 miliardy korun. Podle ministerstva je současný systém nevýhodný.

Z analýzy podle úřadu vyplývá, že dosavadní úhrady těžebních společností jsou pro stát nevýhodné a je potřeba zásadně změnit způsob výpočtu úhrad a jejich rozdělování.

Jen procento místo deseti

V současnosti je systém poplatků nastaven tak, že z celkové výše úhrad dostávají obce 75 procent a státní rozpočet čtvrtinu. Ministerstvo navrhuje podíl obrátit, tedy tři čtvrtiny by získal státní rozpočet.

"Je alarmující, že přestože vyhláška u některých surovin stanovuje sazbu ve výši 10 procent, reálná výše úhrady v roce 2012 činila necelé jedno procento z tržeb," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Návrh tak počítá vedle obrácení podílu příjmů také s desetiprocentní sazbou u hnědého uhlí a zdvojnásobením procentních sazeb úhrady u ostatních komodit s respektováním desetiprocentního stropu.

Obecní rozpočty by i přes obrácení podílu rozpočtového určení úhrady ze 75 procent na 25 procent získaly ovšem podle ministerstva o téměř 600 milionů korun více, státní rozpočet by byl posílen o více než tři miliardy korun ročně.

Konec triků?

Ministerstvo navrhuje při výpočtu odvodů změnu vzorce tak, aby podnikatel odváděl úhradu za surovinu skutečně vytěženou bez ohledu na to, zdali byla prodána a za jakou cenu. Úřad také požaduje uplatnění zásady, aby jediným držitelem povolení k těžbě a plátcem úhrady byl držitel dobývacího prostoru.

Tímto krokem se podle ministerstva předejde případům, kdy firma vlastnící dobývací prostor sama netěží, ale dobývací prostor pronajímá jiné společnosti s tím, že mezi těmito společnostmi existuje smlouva, ve které je za komoditu stanovena cena, která neodpovídá reálným cenám na trhu.

 

Právě se děje

Další zprávy