Stát chce dotovat nákupy vlaků, pomůže i soukromým dopravcům

ČTK ČTK
19. 6. 2015 7:01
Ministerstvo hodlá k dotacím vlaků využít zejména peněz z evropských fondů.
Foto: Škoda Vagonka

PrahaMinisterstvo dopravy plánuje, že v příštích letech Českým drahám i soukromým dopravcům zaplatí až 100 procent ceny vlaků jezdících v závazku veřejné služby, tedy s dotacemi. Hodlá pro to využít evropské dotace a doplatit je ze státního rozpočtu.

Dopravci by ovšem po skončení smlouvy museli vlaky předat svému nástupci na trase. Napsaly to dnes deníky Mladá fronta Dnes a E15.

Ministerstvo dopravy nyní připravuje program, v jehož rámci budou firmy evropské peníze na drážní vozidla čerpat. Dotace by mohly plynout z Operačního programu doprava 2. "Z něj je možné přispět do výše 85 procent, zbytek by doplatilo ministerstvo dopravy," řekl MF Dnes náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Připraveno je zatím podle Čočka několik miliard, je ale možné vyčerpat víc peněz, než bylo dosud v operačním programu na nová vozidla schváleno. Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold řekl E15, že se prozatím počítá s penězi v rozmezí 8,2 až 12,3 miliardy korun.

České dráhy v minulosti masivně investovaly především do vlaků na regionálních tratích. Pro úplnou obnovu vozidel jim ale podle MF Dnes stále chybějí desítky miliard korun. První výzvu k žádosti o dotace má ministerstvo vypsat ještě letos. "Půjde přednostně o vlaky na vysoutěžené tratě," řekl MF Dnes Čoček. Dotace nicméně budou mít možnost čerpat také dopravci pro vlaky objednávané kraji.

 

Právě se děje

Další zprávy