Speciální ekonomické zóny v Česku dostaly zelenou

ČTK ČTK
29. 10. 2014 14:09
Nová podoba investičních pobídek má udržet atraktivitu tuzemského trhu pro zahraniční investory.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Sněmovna podpořila předlohu o změnách v systému investičních pobídek, které mají podle vlády udržet atraktivitu Česka pro zahraniční investory i po červencovém snížení maximální výše veřejné podpory.

Předloha, která míří k posouzení do hospodářského výboru, zavede například speciální ekonomické zóny. Na investiční pobídky by také měla nově dosáhnout datová centra a call centra. Víc regionů bude moci žádat o příspěvek na pracovní místo.

Méně výhodné pro Česko

Od července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Česko to znevýhodňuje například vůči Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku. Novela zákona o investičních pobídkách by měla proto přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a systém pobídek zjednodušit.

Novela zavádí mimo jiné speciální ekonomické zóny, ve kterých by byla dostupná vyšší hmotná podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až 300 000 korun. Na pozemky a stavby v těchto zónách bude také možné uplatnit až pětileté osvobození od daně z nemovitostí. Speciálních ekonomických zón by mělo být pět, schvalovat je bude vláda.
    
Za porušování rovných podmínek označil tyto úpravy Michal Kučera z TOP 09. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se zase přimlouval za to, aby rozhodování o dani z nemovitosti zůstalo v pravomocích obecních zastupitelstev. Zpravodaj Martin Novotný (ODS) ale neuspěl s návrhem vrátit předlohu vládě k dopracování.

Do datových center i call center

Investiční pobídky by také měly být nově poskytovány v případě datových center a u call center, která vytvoří více než 500 pracovních míst. O investiční pobídky by mělo mít možnost žádat více subjektů - nový zákon totiž zmírňuje u technologických center a center strategických služeb požadavky pro kvalifikaci do systému investičních pobídek.

Novela také rozšiřuje počet regionů, ve kterých budou moci investoři žádat o příspěvek až 200 000 korun na jedno nové pracovní místo. U projektů technologických center a center strategických služeb se sníží požadavek na minimální počet vytvořených nových pracovních míst.

V případě technologických center ze 40 na 20, u opravárenských center ze 100 na 70. Investice s náklady nad 100 milionů eur budou nově podléhat zvláštnímu povolovacímu režimu ze strany Evropské komise.
    
Podpora by se měla zaměřit hlavně na projekty technologických center a center strategických služeb. Ve výrobě by byla omezena jen na nové závody.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy