Podmínky pro podnikání v Česku jsou horší než v Bulharsku

Petr Kučera Pavla Adamcová Petr Kučera, Pavla Adamcová
29. 10. 2014 13:00
V novém vydání žebříčku Doing Business od Světové banky je Česko na 44. místě.
Nejlepší podmínky jsou v Singapuru.
Nejlepší podmínky jsou v Singapuru. | Foto: Thinkstock

Washington - Nejpřátelštější zemí pro podnikání je už devátý rok v řadě Singapur. Vyplývá to z nového vydání prestižního žebříčku Doing Business, který každoročně zveřejňuje Světová banka.

Česká republika si oproti loňsku sice o tři místa polepšila, přesto se umístila až na 44. pozici. Předběhly ji nejen Polsko či Slovensko, ale také Gruzie, Bulharsko nebo Thajsko.

První pětku po Singapuru tvoří Nový Zéland, Hongkong, Dánsko a Jižní Korea. Žebříček téměř 190 států uzavírají Středoafrická republika, Libye a poslední africká Eritrea.

1. Singapur
2. Nový Zéland
3. Hongkong
4. Dánsko
5. Jižní Korea
6. Norsko
7. USA
8. Velká Británie
9. Finsko
10. Austrálie
...
32. Polsko
37. Slovensko
38. Bulharsko
44. Česká republika
...
186. Jižní Súdán
187. Středoafrická republika
188. Libye
189. Eritrea

Světová banka hodnotí například úroveň infrastruktury, daně nebo dobu, za kterou lze v zemi založit firmu nebo získat stavební povolení. Letos u třech ukazatelů použila jinou metodiku, když v zemích s více než 100 miliony obyvatel do hodnocení poprvé zahrnula i druhou největší obchodní metropoli v zemi.

Snadnější start i úvěry

Česká republika se zlepšila ve třech z deseti sledovaných kategorií. Usnadnila zakládání nových společností, když výrazně snížila minimální požadavky na kapitál. Pomohl i nový občanský zákoník, který podle Světové banky mimo jiné ulehčil možnost domáhat se dodržování dojednaných smluv. Snadnější je - alespoň teoreticky - také přístup k úvěrům.

Z postkomunistických zemí je na tom nejlépe Gruzie na 15. místě. Následují 17. Estonsko, 23. Lotyšsko, 24. Litva. Polsko je na 32. místě, Slovensko na 37. místě a Bulharsko na 38. místě. Až za 44. Českem ale skončily například 56. Itálie, 59. Lucembursko, 62. Rusko nebo 90. Čína.

Světová banka uvádí, že žebříček je velmi podobný minulému roku. Prvních 20 ekonomik nadále pokračuje ve zlepšování svého podnikatelského prostředí, konstatuje.

Africe mají pomoci reformy

Státy subsaharské Afriky učinily podle Světové banky nejvyšší počet reforem, přestože se stále nacházejí spíše na konci žebříčku. "Podnikat je letos snazší, než tomu bylo loni, před dvěma či deseti lety," upozorňuje manažerka projektu Doing Business Rita Ramalho. "Zaznamenáváme, že ekonomiky, které dosáhly nejnižších příček, se rozvíjejí intenzivněji a přibližují se ekonomikám, které si vedou nejlépe," dodává.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy