Největší nákupy českých firem: Vede realitní žralok Vítek

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 10. 2014 14:10
Projděte si žebříček největších obchodů, v nichž v prvním pololetí figurovaly české společnosti.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší obchodní transakcí, v níž během letošního prvního pololetí figurovala česká firma, byl nákup šedesátiprocentního podílu v německé realitní společnosti GSG Group. Ten převzala společnost Materali ze skupiny CPI miliardáře Radovana Vítka.

Celková hodnota tohoto nákupu činila 1,7 miliardy dolarů. Transakce zároveň představovala 40 procent všech nákupů, které se v tuzemsku během prvního pololetí uskutečnily. Vyplývá to z průzkumu M&A Barometr, který zveřejnila poradenská společnost EY. Zahrnuje i transakce, v nichž byla česká firma na straně prodávajícího.

Druhé místo v pololetním žebříčku patří prodeji společnosti Evraz Vítkovice Steel, kterou za 287 milionů dolarů koupila Martinley Holdings se sídlem ve Velké Británii. Třetí největší transakcí se zveřejněnou hodnotou (jiné by se do žebříčku EY nedostaly) je převzetí skupiny Spar Česká obchodní společnost. Provozovatele obchodů Spar a Interspar koupila za 266 milionů dolarů nizozemská Koninklijke Ahold, která v tuzemsku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert.

Deset největších transakcí v první polovině roku 2014:

Cílová společnost Kupující  Hodnota transakce
1. GSG Group (Německo) Materali (ČR) 1 695 mil. USD
2. Evraz Vítkovice Steel (ČR) Martinley Holdings (UK) 287 mil. USD
3. Spar Česká obchodní společnost (ČR) Koninklijke Ahold (Nizozemsko) 266 mil. USD
4. Ringier Axel Springer CZ (ČR) Czech News Center (ČR) 232 mil. USD
5. LBBW Bank CZ (ČR) Expobank (Rusko) 109 mil. USD
6. Fashion Arena Outlet Center (ČR) Meyer Bergman (UK) 98 mil. USD
7. Qubix Office Building In Prague (ČR) Reico investiční společnost České spořitelny (ČR) 47 mil. USD
8. Burzovní palác Office Building (ČR) VIG Fund uzavřený investiční fond (Rakousko) 37 mil. USD
9. Tirad (ČR) Milacron (USA) 30 mil. USD
10. Litostroj Power (Slovinsko) Energo-Pro (ČR) 29 mil. USD

Zdroj: EY

"Zatímco ještě nedávno hrály výraznou roli relativně nepočetné megatransakce, v současné době dominují obchody do 250 milionů dolarů," dodává Petra Wendelová, partnerka oddělení transakčního poradenství EY.

Do žebříčku autoři nezařadili koupi čtyřicetiprocentního podílu EPH, za který dala PPF Group 1,45 miliardy dolarů, protože se jednalo o převzetí menšinového podílu většinovým akcionářem. Stejně tak chybí nákup společnosti Telefónica ČR skupinou PPF, který byl zařazený již do srovnání za rok 2013.

Třetí největší počet transakcí v regionu

V prvním pololetí letošního roku se hodnota fúzí a akvizic na českém trhu zvýšila o 84 procent na 4,26 miliardy amerických dolarů. Výrazně rostl především zájem investorů o sektor služeb (o 66,7 procenta) a nemovitostí (o 53,8 procenta). V každém z těchto odvětví proběhlo až dvacet transakcí.

Zahraniční investoři uskutečnili na tuzemském trhu celkem 46 nákupů. "To je více než dvojnásobek ve srovnání s prvními šesti měsíci loňského roku," uvádí EY.

Co do počtu transakcí obsadila Česká republika v rámci střední a jihovýchodní Evropy třetí místo - proběhlo tu 111 obchodů, z toho 21 v cizině. Nejvíce smluv uzavřeli investoři v Turecku (153 transakcí), následuje Polsko (112 transakcí).

Celkově se hodnota obchodů v regionu střední Evropy a Balkánu zvýšila o 35,9 procenta na 18,5 miliardy amerických dolarů.

Deset největších transakcí ve střední a jihovýchodní Evropě:

Cílová společnost Kupující Hodnota transakce
1. GSG Group (Německo) Materali (ČR) 1 695 mil. USD
2. NBG Pangaea Real Estate Investment Company (Řecko) Invel Real Estate & York Capital Management Global Advisors (Izrael) 899 mil. USD
3. GTS Central Europe (Polsko, ČR, Maďarsko, Rumunsko) Deutsche Telekom (Německo) 743 mil. USD
4. Cinema City International (Polsko, ČR, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko, Izrael) Cineworld Group (UK) 562 mil. USD
5. Rondo 1 Office Building (Polsko) Deutsche Asset & Wealth management (Německo) 411 mil. USD
6. Helios, Tovarna barv, lakov in umetnih smol Količevo (Slovinsko) Ring International Holding (Rakousko) 338 mil. USD
7. Tekstilbank (Turecko) Industrial & Commercial Bank of China (Čína) 316 mil. USD
8. Evraz Vítkovice Steel (ČR) Martinley Holdings (UK) 287 mil. USD
9. Spar Česká obchodní společnost (ČR) Koninklijke Ahold (Nizozemsko) 266 mil. USD
10. Birchill Exploration (Kanada) PKN Orlen (Polsko) 236 mil. USD

Zdroj: EY

Češi míří do ciziny častěji než Poláci

Čeští podnikatelé také ve srovnání s dalšími deseti zeměmi střední Evropy a Balkánu uskutečnili nejvíce investic v zahraničí.

Důvodů je několik. Podle zástupců EY máme zdravé banky i dostatek kapitálu. "Česká republika má ve srovnání s ostatními zeměmi silné finanční zázemí, což je předpoklad pro to, aby investoři odcházeli za hranice," uvádí Štěpán Flieger z transakčního oddělení EY.

"Sídlí tu aktivní firmy, zároveň jsme malá ekonomika, takže zatímco Polák se může uspokojit v Polsku, Čech vyváží ven," dodává Wendelová. Tažení českých firem napříč Evropou trvá podle ní již několik let.

Balkán zpomaluje

Ačkoliv z Česka přicházejí pozitivní zprávy, výhled v celém regionu není tak růžový, zdůrazňuje Flieger. Zpomalení se týká hlavně Balkánu - počet nákupů se meziročně snížil v Bulharsku (ze 109 na 39), Rumunsku i v Řecku.

"Zejména v Bulharsku je vidět propad počtu transakcí. Důvod je jednak nafouknutý objem v předchozím období. Druhým důvodem je politická krize v posledních dvou letech a problémy tamního bankovního sektoru, což příliš nepomáhá," vysvětluje Flieger. Podobně je na tom podle něj například Slovinsko.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy