Soud zahájil insolvenční řízení s firmou letos 28. června, firma na sebe podala insolvenční návrh sama. Společnost dluží přes 300 milionů korun, vlastní majetek přibližně za 55 milionů korun.
Jediným akcionářem firmy je ruská společnost Ťažmaš, která ji v roce 2010 koupila od skupiny J&T. Majitelem ruské Ťažmaš je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad.
Předseda představenstva Jaroslav Ochatrin v insolvenčním návrhu uvedl, že kvůli tomu nelze ČKD prodat a firma se ani nemůže účastnit tendrů na zakázky, které byly zdrojem jejích příjmů. Sankce kvůli ruskému vlastníkovi navíc společnost zastihly v době, kdy po pandemii covidu rostly ceny energií i materiálu a dodavatelské řetězce byly narušené. Za problémy firmy je i to, že významným zdrojem zakázek pro ni bylo v minulosti právě Rusko.
Insolvenční návrh na sebe firma podala koncem března. O několik dní později ji soud vyzval, aby předložila opravený seznam majetku - pohledávek z obchodního styku, v němž u každé pohledávky stručně uvede skutečnosti, na kterých se zakládají, a dále předložila opravený seznam závazků. Nové seznamy společnost dodala, náležitosti nicméně nesplnily. Soud návrh odmítl. Firma na sebe později podala nový návrh znovu.
Strojírenská firma ČKD Blansko v roce 2022 podle zveřejněné účetní uzávěrky vykázala ztrátu 262 milionů korun, ve ztrátě byla i o rok dříve. V roce 2021 skončila v minusu 55 milionů korun. Firmě také v roce 2022 meziročně klesly tržby, a to z 390 milionů korun v roce 2021 na 242 milionů o rok později.
ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny.