Skončí záchrana Řecka fiaskem? Rozhodující týden je tu

ČTK ČTK
5. 3. 2012 10:59
Podle Finacial Times se věřitelé zdráhají přistoupit na podmínky výměny sluhopisů
Foto: Reuters

Atény/Londýn/Brusel - Řecko vstupuje do rozhodujícího týdne, kdy se ukáže, zda o dohodnutou výměnu státních dluhopisů projeví zájem dostatečný počet soukromých věřitelů.

Pokud ne, může celá snaha zachránit Řecko před bankrotem skončit fiaskem, upozorňuje ekonomický list Financial Times (FT). Podle jeho zdrojů se právě takové obavy teď objevují, neboť mnoho věřitelů se zdráhá na podmínky výměny přistoupit.

Soukromí věřitelé drží státní dluhopisy Řecka za zhruba 206 miliard eur (asi 5,1 bilionu Kč). Do čtvrtečního večera se mají rozhodnout, zda se chtějí výměny zúčastnit. Dohodnuté podmínky stanoví, že díky výměně dluhopisů by se dluh Řecka snížil asi o 100 miliard ze současných zhruba 350 miliard eur.

"Teď vstupujeme do neznáma. Všichni si drží pěsti, ale v příštích dnech poletíme naslepo," citují FT zdroj blízký věřitelům. Naznačil tak, že investoři se patrně zdráhají na výměnu přistoupit. Zatím ale není jasné, jak velký odpor vůči dohodě mezi investory panuje.

Pokud má Řecko plán výměny dluhopisů úspěšně realizovat, musí na výměnu dobrovolně přistoupit alespoň 75 procent soukromých věřitelů. Zbytek mohou Atény donutit na základě doložky o společném postupu (CAC), kterou si minulý týden retroaktivně prosadily.

Pokud by zájem o výměnu řeckých dluhopisů projevilo méně než 66 procent věřitelů, nebude platná dokonce ani samotná doložka CAC. V takovém případě eurozóna s vysokou pravděpodobností spadne do nové krize.

Lidé, kteří jsou do procesu výměny řeckých dluhopisů zapojeni, oficiálně problémy popírají. Nikdo z nich si ale netroufá odhadovat, jak velký podíl soukromých věřitelů se k výměně nakonec přihlásí. Šéf Ústavu pro mezinárodní finance (IIF) Charles Dallara o víkendu řekl, že je optimistou a věří v úspěšné završení procesu. IIF je lobbistickou skupinou, která za soukromé věřitele s Řeckem vyjednává.

Výměna řeckých dluhopisů je nutná k tomu, aby Řecko snížilo zadlužení. To je i předpoklad k čerpání druhého záchranného úvěru za 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč), který Řecku schválila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Předpokládá se, že díky dohodě se soukromými věřiteli celkové zadlužení Řecka do osmi let klesne na 120,5 procenta z nynějších více než 160 procent hrubého domácího produktu.

 

Právě se děje

Další zprávy