Simpsonovi v jedné rodině s Avengery. Akcionáři Disney schválili koupi 21st Century Fox

Přemysl Danda
27. 7. 2018 16:15
Akcionáři Disney rozhodli, že za 71 miliard koupí 21st Century Fox. Transakci povolil antimonopolní úřad, jedná se o jednu z největších mediálních akvizic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Walt Disney Company

New York - Akcionáři zábavního gigantu Disney schválili převzetí mediální společnosti 21st Century Fox za více než 71 miliard dolarů. Uskuteční se tak jedna z největších akvizic v mediálním prostředí v historii. Disney získá seriály jako Simpsonovi či Homeland.

V červnu transakci povolil i americký antimonopolní úřad. Podmínkou ovšem je, že Disney se musí zbavit 22 lokálních sportovních kanálů.

V mediálním přetahování tak Disney porazil svého velkého konkurenta Comcast, který se o koupi Foxu také zajímal, ale minulý týden od tohoto plánu ustoupil. Comcast byl za Fox ochoten nabídnout "jen" 65 miliard dolarů, tím ovšem donutil Disney zvýšit svoji původní nabídku o téměř dvacet miliard dolarů. Už nyní přitom vlastní studia jako Marvel, Lucasfilm nebo Pixar.

Hlavním důvodem k mediální přetahované je především neustále rostoucí fenomén internetových televizí, zejména Netflixu, Amazonu a Hulu. Ty se staly tak populární, že Američané opouštějí předplatné kabelových televizí a masově přecházejí k těm internetovým.

Zisk Foxu poskytne společnosti Disney kultovní zábavu od Simpsonů až po X-meny. Pro Disney je navíc velmi důležitý i podíl Foxu právě v internetové televizi Hulu, po spojení se tak Disney stane většinovým vlastníkem jednoho z mála skutečných konkurentů Netflixu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy