Český pas je osmý nejsilnější na světě. Žebříček států porovnává, jak svobodně lze cestovat

Ekonomika Ekonomika
11. 1. 2018 14:31
Žebříček poradenské společnosti Henley & Partners porovnává sílu 199 cestovních pasů - tedy možnost navštívit země ve světě bez vízové povinnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Londýn/Praha - Držitelé německého pasu mohou bez vízové povinnosti vycestovat do 177 zemí světa. Na první příčce žebříčku poradenské společnosti Henley & Partners se díky tomu drží již pátým rokem v řadě.

Značnou sílu ve světě má ale také český pas. S ním se lze bez víza dostat do 170 států, což je stejně jako s pasem islandským.

Česku patří v letošním žebříčku osmé místo, oproti loňsku si polepšilo o jednu příčku. Možnost bezvízového vstupu se rozšířila do dalších dvou zemí. V roce 2016 pak sice Česko bylo na desátém místě, ale v roce 2015 na osmém - stejně jako nyní. Dodejme, že o některé příčky se dělí více států.

Pořadí Stát Dostupné země
1. Německo 177
2. Singapur 176
3. Finsko, Francie, Dánsko, Itálie, Japonsko, Norsko, Švédsko, Velká Británie 175
4. Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko 174
5. Irsko, Jižní Korea, Portugalsko, USA 173
6. Kanada 172
7. Austrálie, Nový Zéland, Řecko 171
8. Česká republika, Island 170
9. Malta 169
10. Maďarsko 168
23. Izrael 150
48. Ruská federace 110
75. Čína 60
102. Sýrie 28
103. Irák 27
104. Afghánistán 24

Naopak nejhůře jsou na tom držitelé pasů Pákistánu, Sýrie, Iráku a Afghánistánu, kteří se bez víz dostanou nanejvýš do třiceti zemí.

Firma Henley & Partners sbírá data již 13 let a jako zdroj používá Mezinárodní asociaci leteckých dopravců (IATA). Z celkem 199 pasů, které v žebříčku figurují, svou pozici oproti loňskému roku posílilo 143 z nich, dalších 41 svou příčku obhájilo.

Nejvyšší skok v žebříčku směrem nahoru zaznamenal gruzínský (zlepšení o 15 příček na letošní 53. místo) a ukrajinský pas (posun o 14 příček na 44. místo). Ukrajina nově získala přístup do 32 a Gruzie do 30 zemí.

K největšímu omezení cestovní svobody došlo za poslední dekádu v Africe, naopak největší nárůst zažily evropské státy jako Albánie, Bosna a Hercegovina, Moldavsko, Černá Hora, Srbsko či Ukrajina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy