Brusel - Evropská komise chce členským zemím dát více autonomie při uplatňování snížených či nulových sazeb DPH. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Návrh, dnes představený ve dvou možných variantách, bude součástí celkové reformy daně, jejíž části chce komise po diskusi s členskými zeměmi a europarlamentem postupně předložit v letošním a příštím roce.
Předložený návrh má stávající unijní systém DPH zjednodušit a "zpřístupnit" podnikatelům. Nyní platná pravidla pocházejí z 90. let minulého století, a součástí jejich modernizace tak bude také například podpora elektronického obchodování či sjednocení sazeb na elektronické knihy a časopisy s jejich papírovými protějšky.
"Vyšší míra flexibility v DPH je prvek, který obecně považuji za velmi sympatický, neboť členské státy jsou odpovědné za efektivitu a výběr své DPH, a měly by mít tudíž možnost volit k tomu vhodné nástroje," komentoval v tiskové zprávě návrh komise český ministr financí Andrej Babiš.
Komise podle Moscoviciho navrhuje dvě varianty toho, jak změnit stávající snížené sazby. První možností je zachovat minimální základní sazbu 15 procent a pravidelně na základě informací z členských států revidovat seznam zboží a služeb ve snížené sazbě.
České ministerstvo ocenilo, že podle návrhu by položky pro sníženou sazbu měly být k dispozici pro všechny členské země. "Rovněž minimální hranice snížené sazby (pět procent) bude s největší pravděpodobností předmětem diskuse, ačkoliv konkrétní směr v tomto ohledu ... plán nedává," poznamenal český úřad.
Zrušení za záruky
Druhou možností, se kterou komise přišla, je nynější seznam zcela zrušit. Podmínkou však musí být v takovém případě existence záruk, že to nebude znamenat podvody a nekalou soutěž na jednotném trhu.
Podle obou možností by zůstala zachována aktuálně použitelná nulová i snížená sazba. Moscovici dal dnes jasně najevo, že osobně preferuje druhou z nabídnutých možností, která je podle něj pružnějším řešením.
Výpadky z příjmů z DPH - tedy rozdíl mezi očekávanými a skutečně vybranými penězi - dosáhly v EU v roce 2013 téměř 170 miliard eur (skoro 4,6 bilionu Kč). Komise přitom odhaduje, že podvody snižují příjmy o zhruba 50 miliard ročně.
"Přicházíme o obrovskou sumu, kterou bychom mohli investovat do hospodářského růstu a pracovních míst. Je načase, abychom tyto peníze vymohli," poznamenal dnes Moscovici. Ještě letos proto chce komise představit opatření, která snahy členských zemí o výběr DPH podpoří. Výběr DPH je také jedním z tradičních zdrojů evropského rozpočtu.