Ruská centrální banka nečekaně výrazně zvýšila úrok

ČTK ČTK
31. 10. 2014 12:31
Rubl k dolaru ztratil od poloviny roku pětinu hodnoty. Centrální banka v říjnu uvolnila více než 20 miliard dolarů z devizových rezerv, aby jeho propad zastavila.
Rubl k dolaru ztratil od poloviny roku pětinu hodnoty (ilustrační foto)
Rubl k dolaru ztratil od poloviny roku pětinu hodnoty (ilustrační foto) | Foto: Economia

Moskva - Ruská centrální banka dnes zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 9,5 procenta, podstatně více, než se čekalo. Banka mezi důvody tohoto kroku uvedla obavy z vysoké inflace.

Centrální banka v letošním roce sazby zvýšila už čtyřikrát, aby se pokusila zmírnit inflaci. Několik vln sankcí západních zemí vůči Moskvě kvůli její politice na Ukrajině oslabilo rubl, způsobilo růst inflace a společně s prudkým poklesem světových cen ropy tlačí Rusko k hospodářské recesi.

Na růstu ruské ekonomiky se však zřejmě podepíšou i vyšší úrokové sazby a dnešní rozhodnutí centrální banky podle analytiků nepatřilo k nejjednodušším. Podle analytika společnosti BCS Vladimira Tichomirova centrální banka pravděpodobně vyvolá vlnu kritiky, ať je její rozhodnutí jakékoli.

Rubl k dolaru ztratil od poloviny roku pětinu hodnoty. Centrální banka tento měsíc uvolnila více než 20 miliard dolarů z devizových rezerv, aby jeho propad zastavila.
Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali, že banka klíčovou úrokovou sazbu dnes zvýší jen o půl procentního bodu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy