Čerpadláři využívají problémů s ropou. Zdražují benzin a naftu víc, než by museli

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
30. 5. 2019 12:25
Ceny pohonných hmot v Česku se už třetí měsíc v řadě dál zvyšují. Může za to nejen zdražující ropa, která z únorových 52 dolarů za barel stoupla na současných 68 dolarů, ale i slábnoucí koruna. Benzinky navíc využívají zpráv o problémech s dodávkami ruské ropy ropovodem Družba. Přestože to náklady na surovinu nijak přímo neovlivňuje, zvyšují toleranci lidí k vyšším cenám paliv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Průměrná cena benzinu stoupla za týden o 28 haléřů na 33,67 koruny za litr. Nafta zdražila od minulé středy o 17 haléřů na 32,74 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků nemohou motoristé očekávat pokles cen pohonných hmot v Česku ani na začátku června.

Jen za letošní rok severomořská ropa typu Brent zdražila z 52 dolarů za barel na současných zhruba 68 dolarů. Ještě před měsícem však byla cena dokonce na 75 dolarech a od té doby klesá. Na cenách benzinu a nafty na čerpacích stanicích se to však zatím nepromítlo.

Čeští řidiči tak mohou pozorovat, že pohonné hmoty zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Jen od začátku května stoupla průměrná cena benzinu o 73 haléřů a nafty o 48 haléřů.

Vývoj ceny ropy za poslední rok.
Vývoj ceny ropy za poslední rok. | Foto: Businessinsider

Nejdražší pohonné hmoty tankují řidiči v Praze. Litr Naturalu 95 vyjde v metropoli v průměru na 34,12 koruny a stejné množství dieselu na 33,37 koruny.

"V nejbližším týdnu předpokládáme další zvýšení cen benzinu a nafty o několik haléřů. Nicméně cena ropy v uplynulém týdnu poklesla, takže zdražování pohonných hmot se brzy zastaví. Pokles cen ale nelze momentálně očekávat, jelikož oslabuje i česká koruna vůči americkému dolaru," očekává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda za růstem cen vidí vedle slábnoucí koruny ještě další aspekt. "Růst cen pohonných hmot v Česku má na svědomí spíše slábnoucí koruna a také provozovatelé čerpacích stanic a další firmy ve zpracovatelsko-dodavatelském řetězci ropných produktů, které se i vlivem mediálně sledované situace kolem kontaminované ropy v ropovodu Držba navyšují své marže."

Svou roli hraje i strach

Svět nyní netrpělivě vyhlíží následky americko-čínských obchodních válek. Střet těchto obřích ekonomik by totiž způsobil celosvětové zpomalení hospodářského růstu a s tím by klesla i poptávka po ropě.

Průměrná cena litru pohonných hmot v Česku k 29. květnu:

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 33,67 koruny 32,74 koruny
Praha 34,12 koruny 33,37 koruny
Jihočeský 33,39 koruny 32,36 koruny
Jihomoravský 33,77 koruny 32,83 koruny
Karlovarský 33,54 koruny 32,46 koruny
Královéhradecký 33,39 koruny 32,46 koruny
Liberecký 33,60 koruny 32,65 koruny
Moravskoslezský 33,47 koruny 32,51 koruny
Olomoucký 33,65 koruny 32,78 koruny
Pardubický 33,55 koruny 32,56 koruny
Plzeňský 33,93 koruny 33,04 koruny
Středočeský 33,85 koruny 32,94 koruny
Ústecký 33,63 koruny 32,52 koruny
Vysočina 34,06 koruny 33,32 koruny
Zlínský 33,40  koruny 32,51 koruny

Zdroj: CCS

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka bude oslabování koruny pokračovat i v následujících měsících. "Mnozí investoři se domnívají, že otevřená česká ekonomika bude jednou z obětí obchodních válek, což se podepisuje na kurzu naší měny. V důsledku tohoto vývoje prodražuje dovoz do České republiky, což se týká i ropy a ropných produktů," uvedl.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 29 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy