Praha - Růst českého průmyslu v říjnu sice zpomalil, i tak ale příjemně překvapil, když vykázaným růstem překonal očekávání analytiků.
Průmyslová výroba meziročně stoupla o 3,5 procenta před očištěním o vliv počtu pracovních dnů, přičemž v září to bylo podle revidovaných výsledků o 7,2 procenta. Trh přitom očekával nižší růst na hranici dvou procent.
Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se průmyslová výroba v říjnu zvýšila o šest procent a hodnota nových zakázek byla v meziročním srovnání vyšší o 9,6 procenta.
Informoval o tom Český statistický úřad.
„Spanilá jízda českého průmyslu pokračovala i v říjnu. Předstihové indikátory navíc trendově míří vzhůru, a je tedy velmi pravděpodobné, že průmysl bude táhnout českou ekonomiku dál od recese i v nejbližších měsících," komentuje situaci Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.
Průmyslovým podnikům pomáhá zejména poptávka po jejich produktech v zahraničí. Nové zakázky ze zahraničí v desátém měsíci vzrostly proti stejnému loňskému období o 13,5 procenta, zatímco u tuzemských zakázek statistici zaznamenali nárůst jen o 2,9 procenta.
Českému průmyslu už tradičně pomohla výroba motorových vozidel, která se meziročně zvýšila o 9,7 procenta. Rostla ale i výroba kovových konstrukcí a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Naopak se nedařilo potravinářské výrobě, která se meziročně snížila o 4,4 procenta. O 7,1 procenta klesla výroba počítačů elektronických a optických přístrojů.
„Průmysl by nadále měl těžit z oživení německé ekonomiky, dařit českému průmyslu by se mělo i v příštím roce, kde by se mohl projevit příznivě i vliv intervencí. Zlepšení v průmyslu by se nakonec během příštího roku mělo projevit i na trhu práce," říká Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.