Průměrná mzda stoupla na 31 516 korun. Podprůměrné výdělky ale rostou rychleji

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 4. 12. 2018 9:41
Průměrná hrubá mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31 516 Kč. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Medián mezd - který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd - vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

V případě mzdového mediánu je tedy růst vyšší než u průměrné mzdy, u které obecně platí, že na ni dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou. "To znamená, že rychleji rostou podprůměrné výdělky a mzdová diferenciace se zužuje," připomíná ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

V letošním třetím čtvrtletí činil medián u mužů 29 842 korun a u žen 25 206 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu zhruba mezi 14 221 a 49 376 korunami.

Podle statistiků se nejvíce zvyšovaly výdělky v oborech, kde dominuje stát, tedy ve vzdělávání, veřejné správě, obraně nebo ve zdravotní a sociální péči. Současný návrh rozpočtu pro rok 2019 počítá s navýšení platů pedagogickým pracovníků o 15 procent, policistům a hasičům pak o osm procent.

Zvyšování mezd ale zasahuje už i do soukromého sektoru. "Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti jsou zaměstnavatelé nuceni navyšovat mzdy, aby si stávající zaměstnance udrželi. To ovlivňuje především ziskovost firem, která s rostoucími mzdovými náklady klesá," vysvětluje analytička Raiffeseinbank Eliška Jelínková.

Průměrná mzda roste v Česku v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Za celý letošní rok by průměrná nominální mzda měla podle analytiků vzrůst o 8,4 procenta.

"V nominálním vyjádření tak bude za celý letošní rok činit zhruba 32 tisíc korun, což znamená, že poprvé v historii ČR překoná průměrná mzda v ročním sledování úroveň 30 tisíc korun," předpovídá ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Hranice 20 tisíc korun byla v ročním sledování překonána v roce 2007, hranice 10 tisíc korun pak v druhé polovině 90. let.

V příštím roce ale mzdy již neporostou tak rychlým tempem. "V nominálním vyjádření by v roce 2019 měla průměrná mzda stoupnout o 6,6 procenta. Dynamika mzdového růstu má tedy svůj vrchol za sebou. To proto, že zvolňuje dynamika růstu ziskovosti podnikové sféry," dodává Kovanda. To se podle něj projeví zpomalením růstu objemu bonusů a odměn, které jsou každoročně vypláceny zejména na sklonku roku, což způsobuje, že ve čtvrtém čtvrtletí je nominální úroveň průměrné mzdy každoročně zřetelně nejvyšší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Sesuv ledovce v Itálii má druhou oběť z Česka

Sesuv ledovce v italských Dolomitech má druhou oběť z Česka. Je to dosud pohřešovaný muž. Další lidé z Česka se zatím nepohřešují, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

Velký kus ledovce na hoře Marmolada se uvolnil v neděli. Záchranáři obnovili pátrání v úterý ráno a zapojili do něj vrtulníky i bezpilotní letouny. Nezvěstných je nyní osm lidí, uvedla agentura ANSA. Úřady zatím potvrdily úmrtí sedmi lidí, včetně dvou Čechů.

Drony a vrtulníky, které pohřešované hledají, mají například zařízení pro zachycení signálu mobilních telefonů. Alpská záchranná služba kvůli nebezpečí dalších sesuvů vyloučila, že by dnes na místo vyslala pátrací skupiny. Do 15 hodin se záchranářům podařilo vyzvednout z místa neštěstí několik kusů oblečení a další předměty, které zaměřily drony.

Pátraní je podle záchranářů velmi komplikované a ztěžuje ho i nepříznivé počasí. Kvůli bouřce ho museli v pondělí na mnoho hodin přerušit. Šance na přežití lidí, které sesuv zasáhl, je podle odborníků minimální.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

Další zprávy