Ženy se mužskému světu přizpůsobily na svůj úkor. Ke změně jim pomáhá i kurz sváření

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
2. 2. 2020 9:22
"Ženy obecně mají složitější postavení na trhu práce - buď jsou příliš mladé, bezdětné, a tedy brzy 'utečou' na mateřskou, nebo již mají malé děti a hrozí riziko časté absence z důvodu dětských nemocí. Jiné jsou pro změnu už příliš staré a budou pořád nemocné," nastiňuje Kamila Houfková z uherskohradišťské společnosti Marlin některé potíže a předsudky českého pracovního trhu.
Foto: iStock

Mladé ženy a obecně rodiny s malými dětmi stojí podle sociologů před dvěma hlavními výzvami, kvůli kterým pro ně může být velmi obtížné zkoordinovat svůj osobní a pracovní život. Za prvé je to nedostatek míst ve školkách nebo chybějící jesle či dětské skupiny. A za druhé současně nedostatek zkrácených a flexibilních úvazků na českém trhu práce.

Typickým příkladem je rodina, kde chce žena po rodičovské začít také přispívat do rodinného rozpočtu, a proto potřebuje přihlásit dítě do školky či starší do družiny. Ale často není místo nebo provozní doba školky neodpovídá požadavkům nabídky práce v okolí, což jí výrazně snižuje šanci sehnat dobrou pozici. Zaměstnavatelé si raději vyberou někoho, u koho nehrozí, že bude z práce často vypadávat třeba kvůli hlídání nemocného dítěte.

Jak to rodiče s malými dětmi řeší? "V dlouhodobém měřítku se ženy přizpůsobily této situaci degradací své profese. Jsou ochotny pracovat za méně peněz a na horších pracovních pozicích, než odpovídá jejich kvalifikaci," vysvětluje Houfková.

Mladé matky tak současně patří i mezi skupiny nejvíce ohrožené chudobou. Dlouhodobá nezaměstnanost se navíc může podepisovat i na jejich psychice, některé z nich po čase rezignují a smíří se se situací.

Pomoc z Evropské unie

Naopak mezi možná řešení, která zlepšují vyhlídky těchto žen na budoucí uplatnění na trhu práce, patří například kurzy, které zlepší nebo rozšíří jejich kvalifikaci a jež dotacemi podporuje i Evropská unie. Na svůj projekt Poradenská gender centra ve Zlínském a Jihomoravském kraji získala společnost Marlin, která se zabývá mimo jiné právě i dovzdělávacími a rekvalifikačními kurzy, v rámci operačního programu Zaměstnanost z EU více než 4 800 000 korun.

Ženám nabídli rekvalifikační kurzy v oblasti sociálních služeb, administrativy, péče o děti nebo třeba floristiky a účetnictví. V rámci projektu už našlo zaměstnání 14 žen. Houfková zároveň dodává, že nabízejí i akreditované kurzy zaměřené na oblasti pro ženy méně typické - třeba IT, CNC obrábění či svařování. 

Zájem o rekvalifikační kurzy je podle ředitelky organizace Gender Studies Heleny Skálové v Česku velký.

"Tato skupina vnímá svoje znevýhodnění na trhu práce, jsou to věci, se kterými se potýkají. Když se vás na každém pohovoru ptají, jestli máte děti, kolik a kdo je bude hlídat - ačkoliv to jsou zakázané diskriminační otázky -, tak si to prostě velmi rychle uvědomíte a snažíte se s tím něco dělat," říká Skálová.

Projekt poradenských gender center byl původně určen 60 lidem. Díky obrovskému zájmu se ho nakonec účastnila stovka lidí. 

Ženy se učí, jak lépe sladit rodinu a práci

Dotaci ve Zlínském kraji stejně jako společnost Marlin získal například i projekt Bojujeme proti stereotypům na trhu práce připravený Střední školou podnikatelskou a Vyšší odbornou školou ve spolupráci s jazykovou školou Athena, který se právě rozbíhá. Jeho cílem je podpořit 35 lidí a osmi přímo zprostředkovat vhodné a flexibilní zaměstnání. Projekt, který se opět soustředí na ženy s malými dětmi, získal unijní dotaci přes 2 700 000 korun, další finance poskytly české státní zdroje.

"Naší silnou stránkou je zaměstnávání a pomoc s hledáním flexibilních forem práce prostřednictvím nějakého mzdového příspěvku," vysvětluje Marek Ginter z jazykové školy Athena. Zdůrazňuje přitom, že už v rámci různých firem, nejen pod školou, realizovali asi osm projektů, kde vykázali průměrnou zaměstnanost okolo 60 procent účastníků. Jednalo se o nejen o rodiče mladých dětí, ale i další ohrožené skupiny - starší osoby či třeba dlouhodobě nezaměstnané.

"Jedna část je zaměřená na podporu žen, které budou pracovat na středních pozicích. Jde o podporu vzdělávání. A samozřejmě tam mají i oblast, kde se učí, jak sladit práci, rodinu, péči o dítě a podobně," říká Ginter na adresu nynějšího projektu.

"Teď jsme začínali. Ve Zlíně máme první skupinu pěti maminek," dodává.

Ve Zlínském kraji jsou podle Gintra matky malých dětí "aktivnější". "Chtějí svojí situaci řešit. Chtějí řešit nástup do zaměstnání, pomoc s možností nástupu do zaměstnání. Hledají pomoc, jak to vyřešit flexibilním úvazkem," říká Ginter.

Praha je specifická

Podle Skálové z Gender Studies se situace ohledně genderových stereotypů na trhu práce liší i region od regionu. "Něco je stejné, ale samozřejmě se to regionálně liší. V nějakých regionech je třeba složitější situace na trhu práce, je tam obecně obtížnější sehnat práci, je tam vyšší nezaměstnanost a podobně," vysvětluje Skálová s tím, že kumulace těchto faktorů pak dopadá zejména na tyto zranitelnější skupiny.

Zcela specifická je pak podle ředitelky Gender Studies situace v Praze. EU dokonce co se týče Evropského sociálního fondu, v rámci kterého funguje Operační program Zaměstnanost, Prahu z pomoci prostřednictvím těchto projektů v některých výzvách i vyjímá.

"Jsou tu koncentrovány velké nadnárodní firmy, je tu jiná příjmová úroveň, jiná vzdělanostní struktura poptávaných profesí. Charakter práce, která je v Praze vykonávaná, lépe umožňuje sladit osobní a pracovní život. Když pracujete v kanceláři, tak většinou děláte práci, kterou můžete dělat i z domova. Když pracujete ve výrobě, tak z domova pracovat nemůžete," vysvětluje Skálová.

Podle ní Česko směřuje dobrým směrem, ale v porovnání se srovnatelnými evropskými státy jen velmi pomalu. "Když se podíváme na žebříček Evropského institutu pro genderovou rovnost, tak se Česko propadá. Není to proto, že by se tu situace reálně zhoršovala, ale je to proto, že ty ostatní země se rychleji zlepšují," vysvětluje Skálová. Česká společnost je podle ní také hodně konzervativní a pro mnohé Čechy je gender sprosté slovo. "Velmi to brzdí i to, že se tu začínají dostávat ke slovu spíš konzervativnější síly a struktury."

Specifickou a stejně tak ohroženou skupinu kromě matek malých dětí představují ženy starší 50 let, které mohou být pro zaměstnavatele neperspektivní, protože už to nemají daleko do důchodu. Jenže v tomto případě může jít spíš o zažitou představu, protože věk odchodu do důchodu se dlouhodobě oddaluje a padesátiletá žena může klidně ještě patnáct let pracovat.

"Žena i v tomto věku má stále co nabídnout - odbornost, nadhled, flexibilitu. Změny pomalu přicházejí, ale je to běh na dlouhou trať," dodává Houfková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy