EU míří k šetrnější ekonomice, průměrný Evropan vytvoří pět tun odpadu ročně

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 10. 2020 10:00
Český parlament v těchto týdnech schvaluje zákony, kterými do zdejší legislativy vmontuje takzvaný odpadový balíček Evropské unie. Oba klíčové předpisy - zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností - už prošly Poslaneckou sněmovnou, nyní čekají na schválení v Senátu.
Regio projekt - odpad | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

První ze jmenovaných zákonů vyvolal kritiku u řady obcí. Snaží se je totiž motivovat k třídění a zvyšuje poplatky za ukládání odpadu. Po roce 2030 by mělo skládkování odpadu skončit úplně.

Druhý zákon o výrobcích s ukončenou životností řeší nebezpečné odpady, u nichž budou mít výrobci odpovědnost zajistit místa pro zpětný odběr zařízení, která už dosloužila. Týká se to například elektrospotřebičů nebo pneumatik. Součástí balíčku je také zákon o obalech. 

Podle evropského statistického úřadu Eurostat každý obyvatel EU ročně spotřebuje v průměru asi 14 tun surovin a vyprodukuje pět tun odpadu. Na unijních skládkách přitom v roce 2016 skončilo 46,6 procenta odpadu, zrecyklováno bylo 36,7 procenta.

Komunální odpad představuje sice jen okolo 10 procent z celkového množství, má ale komplikované složení a "vysoký politický profil". V roce 2018 ho bylo v EU podle dat Eurostatu vyprodukováno asi 492 kilogramů na hlavu. Z toho 47 procent komunálního odpadu bylo ve stejném roce recyklováno. Na skládkách EU ho ale končí stále méně, protože členské státy postupně přecházejí k alternativním způsobům zpracování odpadu.

Česko znovu využije většinu odpadu

Produkce odpadů narůstá také v Česku, i když některé unijní státy jsou na tom co do množství mnohem hůře. Zatímco Finsko podle Eurostatu v roce 2016 vyprodukovalo 22,4 tuny odpadu na hlavu, v Česku to ve stejném roce bylo "jen" 2,4 tuny.

České ministerstvo životního prostředí uvádí, že v roce 2018 Češi vyprodukovali 37,8 milionu tun odpadu - to je zhruba 3,6 tuny na hlavu. Z toho 1,8 milionu tun tvořil nebezpečný odpad a 5,8 milionu tun komunální odpad.

Na 86,6 procenta všech odpadů však v Česku bylo využito. Na skládkách tak skončilo jen devět procent všech odpadů, ale skoro polovina (46 procent) komunálního odpadu.

Přechod na oběhové hospodářství

Evropská unie v posledních letech usiluje o přechod z lineárního modelu hospodářství, které vládne už od dob průmyslové revoluce, k šetrnějšímu oběhovému modelu neboli k cirkulární ekonomice.

Oběhové hospodářství využívá principu opakovaného využívání surovin, prodlužuje životní cyklus produktů a minimalizuje konečný odpad. S pomocí financí z EU v Česku v posledních letech vyrostly nebo byly zmodernizovány stovky sběrných dvorů a kompostáren.

Strategii o přechodu na oběhové hospodářství se na jaře rozhodl nechat si vypracovat i pražský magistrát.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy