Plasty se vracejí. Pandemie koronaviru zlevnila výrobu z ropy, recyklace se nevyplatí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 10. 2020 19:27
Než udeřila pandemie koronaviru, snažilo se mnoho zemí bojovat proti plastovému odpadu. Evropská unie přistoupila k rozhodnutí zakázat používání jednorázových kelímků a brček, v řadě zemí se přestaly používat igelitové tašky. Jenže hygienická opatření ke zpomalení šíření nákazy a levná ropa vrátily plast na jedno použití zpět do hry.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

V obchodech se kvůli šířící se nákaze covidem-19 rozdávají jednorázové rukavice, zboží je balené v sáčcích, vyrábějí se jednorázové roušky, které také částečně obsahují plast. 

Čína letos podle odhadů na základě první poloviny roku vyrobí více než 100 miliard roušek. Spojené státy vyprodukovaly během dvou měsíců takové množství lékařského odpadu, jaké jindy spotřebují za rok.

To ale ještě není ten největší problém. Plastového odpadu během pandemie vzniká víc hlavně proto, že jeho výroba zlevnila. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters.

Takřka veškerý plast je vyrobený z ropy. Pandemie koronaviru a hospodářský útlum po ní snížily poptávku, což vedlo ke zlevnění a v důsledku toho klesly i ceny nového plastu. Výrobci pracující s recyklovaným plastem tomu nedokážou konkurovat. Zcela nový plast je tak levnější a dostupnější než ten recyklovaný.

Ropné společnosti investují do plastu

Firmy na recyklaci nebo výrobu produktů z recyklovaných plastů po celém světě se potýkají s ekonomickými ztrátami. Pro ropný průmysl navíc může výroba plastu fungovat jako záplata za ušlé zisky kvůli všeobecně klesající poptávce po palivu, kterou způsobuje například rozvoj elektrických vozidel. Londýnský think-tank zkoumající dopad změny klimatu na finanční trhy Carbon Tracker v září zjistil, že ropný a plynárenský průmysl plánuje v příštích pěti letech investovat několik set miliard dolarů právě do zařízení na výrobu plastu.

"V příštích několika desetiletích se očekává, že růst příjmů i počtu obyvatel povede k vyšší poptávce po plastech, které zvyšují bezpečnost, pohodlí a životní úroveň," cituje Reuters vyjádření mluvčí nadnárodní společnosti ExxonMobil.

Více vyrobeného plastu znamená také více odpadu, s jehož zpracováním si většina planety neví rady. Od vynalezení plastu v polovině minulého století se ho vyrobilo po celém světě 8,3 miliardy tun. Jen asi devět procent z něj se recyklovalo, o něco víc plastu se spálilo a zbytek, tedy stále několik miliard tun, zůstal na Zemi jako odpad.

Největší riziko představuje pro oceán, ve kterém už dnes plave několik ostrovů z plastového odpadu. Ještě horší je znečištění mikroplasty, drobnými plastickými částečkami, které nejsou pouhým okem vidět. Podle studie australské národní vědecké agentury CSIRO, která vyšla v pondělí, leží na mořském dně až 14 milionů tun mikroplastů.

Recyklace je finančně náročná a nově vyrobený plast může být až o polovinu levnější. Do roku 2018 polovina světa odvážela plastový odpad do Číny, ta ho ale před dvěma lety přestala přijímat. Od té doby nejen Evropa a Spojené státy musí řešit, jak s vlastním odpadem nakládat. Většině plastových výrobků trvá přirozeně stovky let, než se rozloží.

Evropa neumí recyklovat

Evropská unie stále z větší části spoléhá na vyvážení plastového odpadu, sama dokáže recyklovat jen polovinu.

Členské země už loni potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. V některých zemích se platí například zálohy na PET lahve, jsou zpoplatněny igelitové tašky v obchodech a existují země, kde jsou dokonce takové tašky postaveny úplně mimo zákon. Nejpřísnější tresty za používání igelitek platí v Keni, kde za jednu plastovou tašku hrozí jejímu majiteli vězení nebo vysoká pokuta.

Průmysl vyrábějící plast se tyto zákazy snaží zvrátit. Americký deník New York Times už v březnu na začátku celosvětové epidemie informoval o snahách sdružení obchodníků tohoto průmyslu (The Plastic Industry Association) lobbovat u zákonodárců a dosáhnout zrušení zákazu plastových tašek. Jako argument využívají právě pandemii koronaviru a to, že většina lidí teď mnohem více dbá na hygienu než na životní prostředí.

Video: Oceány jsou plné roušek a rukavic, ukázala rekordmanka v potápění

Moře je plné roušek a rukavic, varuje turecká potápěčka Sahika Ercumen. Může za to i vítr a déšť. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy