Rodiny v Česku vychází s penězi stále lépe. Lidí ohrožených chudobou přesto přibylo

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
16. 3. 2020 20:24
Spolu se růstem ekonomiky a zvyšujícími se průměrnými výdělky stoupají i příjmy českých domácností. Klesá počet rodin, které mají potíže vyjít s penězi. Míra ohrožení takzvanou příjmovou chudobou se ale zvýšila, minulý rok se týkala desetiny obyvatel, tedy zhruba jednoho milionu obyvatel.
Roční čisté peněžní příjmy domácností na osobu podle typu domácnosti v roce 2018
Roční čisté peněžní příjmy domácností na osobu podle typu domácnosti v roce 2018 | Foto: Český statistický úřad

Celkové roční příjmy českých domácností předloni rostly. Na každou jednotlivou osobu v domácnosti připadala za rok 2018 částka v průměru 195 100 korun čistého. Je to zhruba o 12 700 korun víc než v roce 2017, tedy o téměř sedm procent, vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejhůř na tom byly rodiny samoživitelek a samoživitelů s dětmi, které si za předminulý rok přišly v průměru na 137 300 korun. Polovina musela ale vyjít s částkou nižší než 128 400 korun. V úplných rodinách s dětmi byla tato mediánová suma o 29 200 korun na osobu vyšší.

Růst průměrných čistých peněžních příjmů domácností na osobu v letech 2009 až 2018
Růst průměrných čistých peněžních příjmů domácností na osobu v letech 2009 až 2018 | Foto: Český statistický úřad

Víc peněz pak měly k dispozici domácnosti seniorů. Roční příjem poloviny z nich překročil 167 700 korun na osobu. V průměru pak měla seniorská domácnost na osobu 183 400 korun čistého. Nejlépe jsou na tom samotní lidé v produktivním věku. Průměrná částka u nich dosahovala 284 500 korun, medián pak 258 000 korun.

I přes zvýšení částek ale v Česku přibývá lidí, kterým hrozí příjmová chudoba. Ta se týká těch, kteří nemají alespoň 60 procent mediánu čistého příjmu. Tato hranice loni činila 12 818 korun pro jednotlivce, pro rodiny byla vyšší. Proti roku 2018 se limit zvedl o 855 korun, u jedince tak dosahoval 11 963 korun.

Loni bylo příjmovou chudobou ohroženo 10,1 procenta českých obyvatel, v přepočtu kolem jednoho milionu. Proti předchozímu roku se jejich počet zvýšil o víc než 50 000. Předloni se jednalo o 9,6 procenta a v roce 2017 o 9,1 procenta. Za poslední dva roky se tak počet lidí s částkou pod limitem příjmové chudoby zvýšil o víc než 100 000. 

"Tento evropský ukazatel nepopisuje chudobu lidí ve smyslu hmotné nouze, ale odráží rozdělení příjmů v dolní polovině populace v každé jednotlivé zemi. A jelikož u nás tempo růstu středněpříjmové skupiny populace převyšuje tempo růstu nízkopříjmové, stoupá i počet lidí, kteří zůstávají pod stanovenou hranicí," vysvětlil Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Podle Pekárka se podíl ohrožených příjmovou chudobou pohybuje za posledních deset let mezi devíti a deseti procenty. Česko patří v Evropě k zemím, které jsou na tom nejlépe.

Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2010 až 2019
Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2010 až 2019 | Foto: Český statistický úřad

Meziročně dlouhodobě ubývá osob, které si nemohou dovolit z finančních důvodů určité materiální položky. Z výsledků měření vyplynulo, že materiálně deprivované domácnosti si v první řadě nemohou dovolit pořídit nový nábytek místo opotřebovaného (30 procent). Dále si pak zhruba pětina domácností nemohla dovolit neočekávaný výdaj ve výši 11 200 Kč a týdenní dovolenou.

Sonda do života čtrnáctiletých 

Speciální okruh otázek na mezigenerační srovnání sociálních a materiálních podmínek se týkal období, kdy bylo dotazovaným 14 let. Z něj vyplynulo, že 85,6 procenta obyvatel vyrůstalo ve věku 14 let v úplné rodině s oběma rodiči a dalších 12,5 procenta žilo pouze s matkou.

"Bezmála třetina obyvatel Česka dosáhla vyššího stupně vzdělání, než měl jejich otec či matka," upozornila Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. Na dotaz, zda mohly všechny děti v domácnosti respondenta ve 14 letech odjet alespoň na týdenní dovolenou či letní tábor, odpovědělo kladně 80 procent osob, a zda měly děti k dispozici základní školní pomůcky, přitakalo 98 procent Čechů.

Materiální a sociální deprivace podle typu domácností v roce 2019
Materiální a sociální deprivace podle typu domácností v roce 2019 | Foto: Český statistický úřad

Statistici zjišťují uvedené údaje každoročně od roku 2005, obdobný průzkum se koná současně i v 34 evropských zemích. Část respondentů v Česku s úřadem spolupracuje opakovaně, nově se letos připojí 4750 domácností. 

Video: Srovnají se penze žen a mužů? Ženy dělají doma víc neplacené práce, tvrdí Nerudová

Solidarita musí existovat, důchodkyně se při úmrtí manžela ocitají na hranici chudoby, říká šéfka Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 48 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy