Předražil lék o 2600 procent. Farmaceutický gigant musí zaplatit rekordní pokutu

ČTK ČTK
7. 12. 2016 11:20
Společnost Pfizer musí v Británii zaplatit rekordní pokutu 84,2 milionu liber (2,7 miliardy korun). Lék na epilepsii, který původně prodával pod názvem Epanutin, byl v Británii mnohonásobně dražší než jinde v Evropě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn – Americká farmaceutická společnost Pfizer musí v Británii zaplatit rekordní pokutu 84,2 milionu liber (2,7 miliardy korun). Britský antimonopolní úřad (CMA) ji tak trestá za předražení léku proti epilepsii až o 2600 procent. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Lék, který Pfizer původně prodával pod názvem Epanutin, byl v Británii podle CMA mnohonásobně dražší než jinde v Evropě. Britský Národní zdravotní systém (NHS) za něj zaplatil v roce 2012 na dva miliony liber, v dalším roce ale lék výrazně podražil a už to bylo 50 milionů liber.

Pfizer totiž prodal svá práva na tento lék soukromé britské firmě Flynn, která jej začala prodávat jako neznačkový přípravek. Cena tak už nepodléhala regulaci a raketově narostla.

"Společnosti úmyslně zneužily příležitosti, aby vyšroubovaly cenu léku, na nějž jsou odkázány tisíce pacientů," uvedl Philip Marsden z CMA. "Tento mimořádný nárůst ceny stál britský systém veřejného zdraví a daňové poplatníky desítky milionů liber," dodal.

Firma Pfizer rozhodnutí CMA ve svém prohlášení zpochybnila a podá odvolání. Uvedla, že prodej léku byl ztrátový a dohoda s firmou Flynn prý představovala možnost, jak jej pacientům s epilepsií i nadále zajistit. Společnost Flynn dostala od CMA pokutu 5,2 milionu liber a firma se bude rovněž odvolávat.

 

Právě se děje

Další zprávy