Sněmovna umožnila zakázat zpětný vývoz léků. Němeček se bojí, že budou chybět českým pacientům

ČTK Radek Bartoníček ČTK, Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 11. 2016 14:54
Zpětný vývoz vybraných léků by do budoucna nemusel být povolen. Ministerstvo zdravotnictví se tak chce vyhnout tomu, aby v Česku hrozil nedostatek určitých léčiv. Vládní novelu o léčivech v úterý schválila sněmovna. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se vyvezlo 6,3 milionu balení za tři miliardy korun. Zájem o české léky je hlavně díky tomu, že v Česku jsou nejlevnější mezi státy Evropské unie. Týká se to například medikamentů pro léčbu rakoviny, nemocí srdce a cév a neurologických přípravků.
Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Ministerstvo zdravotnictví zřejmě bude moci zakázat zpětný vývoz vybraných léků tak, aby v Česku nehrozil jejich nedostatek. Seznam budou vytvářet odborníci na základě zpráv z lékáren. Změnu má přinést vládní novela o léčivech, kterou schválila sněmovna. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Novela má také na návrh předsedy sněmovního zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly (ANO) snížit ceny především u léků využívaných v nákladné biologické léčbě. Až o 40 procent (nyní až 32 procent) by mohla být snížena cena generik, tedy levnějších variant originálních léků.

Opatření má podle Vyzuly zvýšit dostupnost cílené léčby a levnější varianty biologických léků, takzvaných biosimilars. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) si od opatření slibuje úspory ve výši až dvou miliard korun během tří let.

"Ty peníze půjdou na léčbu většího počtu českých pacientů s těmi nejzávažnějšími onemocněními s roztroušenou sklerózou a rakovinou," popsal plány ministerstva Němeček a dodal: "Konečně budeme mít efektivní systém, který zabrání reexportu poměrně významných léčiv, které nám tady občas chybí."

Farmaceutické firmy: Sníží to dostupnost léků

Úpravy odmítly farmaceutické firmy, podle nich se zpomalí přístup nových léků na český trh. Podle nich nezamezí vývozu léků mimo Česko a mohou snížit dostupnost některých léků na tuzemském trhu. Nízké ceny léků jsou podle kritiků často hlavní příčinou reexportů.

Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, přičemž loni se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyvezlo 6,3 milionu balení za tři miliardy korun. Předmětem reexportu se léky stávají kvůli cenové regulaci, v Česku tak patří k nejlevnějším mezi státy Evropské unie. Týká se to například medikamentů pro léčbu rakoviny, nemocí srdce a cév a neurologických přípravků.

Podařilo se nám popsat látky, které zastavují množení viru zika v hostitelských buňkách, říká parazitolog Luděk Eyer. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy