Přísnější pravidla pro parkování u Letiště Praha: taxikáři si stěžují na zdržování

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
9. 8. 2018 16:52
Na expresním parkovišti nyní zaparkujete zdarma pouze jednou za den. Kvůli častému placení je proto nutné počítat se zdržením, říkají taxikáři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Letiště Praha

Praha - Provoz na parkovištích u pražského letiště se po zpřísnění podmínek změnil. Místa pro expresní stání byla v červenci i přes růst počtu cestujících využívána meziročně o 11 procent méně, cestující naopak více parkují na hodinových stáních. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha.

Od července je možné využít expresní místa k parkování na 15 minut pouze jednou během 24 hodin. Zároveň podražilo krátkodobé parkování. Podle dopravců se kvůli změnám průjezdnost placených parkovišť zhoršila.

Parkování u Letiště Praha

  • Krátkodobé stání v řádu minut - expresní parkoviště: Ideální pro ty, kteří na letiště přiváží cestující nebo plánují cestující vyzvednout bez zdržení. Patnáct minut jednou za 24 hodin je stání na expresních parkovištích zdarma, poté je stání zpoplatněno regulačním poplatkem. Stání 16 až 30 minut je za 100 Kč. Po třicáté minutě je každých dalších 30 minut zpoplatněno 100 Kč. Nachází se jednu až tři minuty chůze od terminálů 1 i 2.
  • Krátkodobé parkování v řádu hodin: Ideální pro ty, kteří na letiště přiváží své blízké a rádi by je doprovodili k odletu nebo pro ty, kteří na letišti mají pracovní schůzku či jednání. Na parkovištích s tarifem pro krátkodobé parkování se platí 60 Kč za hodinu parkování. Obě parkoviště se nachází přímo u terminálů a volit se může mezi parkovacím domem PC Comfort nebo parkovištěm PB Economy.
  • Dlouhodobé parkování v řádu dní: Letiště nabízí čtyř parkovací domy. Parkovat lze jak s předchozí on-line rezervací, tak i bez rezervace. Výhody online rezervace spočívají ve výhodnější ceně a garantované parkovací kapacitě. Při rezervaci online se platí 990 Kč na sedm dní, parkovací dům přímo před terminály pak vyjde na 1400 Kč na sedm dní.

Mluvčí letiště Roman Pacvoň uvedl, že vzrostla průjezdnost na expresních parkovištích. Současně podle něj může větší počet cestujících využívat bez zdržení 15minutový vjezd zdarma. Na krátkodobém parkovišti pro hodinová stání se provoz naopak meziročně zvýšil o 12 procent. Zároveň se meziročně o 80 procent zvýšil zájem o předplacené karty, které umožňují opakovaný vjezd na expresní stání, uvedl mluvčí.

Dopravci změny hodnotí opačně. Podle mluvčího Sdružení českých taxikářů Lukáše Polišenského musí nyní řidiči počítat s časově delším průjezdem. "Nejedná se však o nic hrozného, jde o zdržení v řádech pár minut," řekl.

Podobně hodnotí změny jednatel Prague Express Artem Bogadonovich, jehož firma zajišťuje dopravu na letiště. Podle něj průjezdnost mírně zdržuje především častější placení parkovného.

Letos bylo u letiště vybudováno nové parkoviště pro zaměstnance Letiště Praha. "Díky tomu můžeme momentálně cestujícím nabídnout přibližně 600 nových parkovacích míst v krytých parkovacích domech v bezprostřední blízkosti terminálů," dodal Pacvoň.

Před Terminálem 1 byl opraven povrch na expresním parkovišti, příští rok letiště chystá modernizaci části parkovacího domu PC Comfort nebo instalaci nového navigačního a dohledového systému v parkovacím domě PA Smart.

Na letišti se zpřísnila pravidla pro parkování od 1. července. Hlavní změnou je omezení parkování zdarma na místech expresního stání pouze jednou za 24 hodin. Dříve měli řidiči nárok na bezplatné parkování jednou do hodiny. Zároveň se zvýšila cena za krátkodobé parkování z 50 korun na 60 korun.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy