"Jednalo se o vůbec největší meziměsíční cenový pokles v historii měření od roku 1993," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv o desetinu.
Ve srovnání s loňským dubnem zlevnily pohonné hmoty v Česku o 16,7 procenta. Průměrná cena Naturalu 95 klesla na 26,37 koruny za litr a cena nafty na 26,83 Kč za litr.
"Zlevnění pohonných hmot během měsíce dosáhlo bezprecedentní výše 10,5 % a seslalo ceny Naturalu 95 a nafty na nejnižší hodnoty za víc než čtyři roky. Vliv nižších cen pohonných hmot nedokázal vyvážit ani silný růst cen potravin, který v meziročním srovnání vystoupal na stejnou hodnotu (7,8 %), jež byla zaznamenána jako několikaleté maximum v říjnu 2017," sdělil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Meziročně o pět procent levnější byly také ceny telefonních a faxových služeb.
V dubnu naopak zrychlil meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Téměř o čtvrtinu zdražilo ovoce, za zeleninu kupující platili o téměř 12 procent více. Ceny vepřového masa stouply proti loňskému dubnu skoro o 19 procent, mouka zdražila o 16,6 procenta a cukr o 16,2 procenta.
Lidé v dubnu zaplatili více také za bydlení. Ceny nájemného vzrostly meziročně o 4,3 procenta, elektřiny o 8,6 procenta a vodného o 5,3 procenta. O více než desetinu podražily v dubnu také lihoviny.
"Vlivem aktuální epidemie koronaviru a jejích dopadů na ekonomickou aktivitu i chování zákazníků očekáváme, že spotřebitelská inflace bude v následujících měsících dál ztrácet dynamiku," uvedl k výhledům do budoucnosti analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.