Beer Factory i Nachmelená opice: Degustátoři vybrali nejchutnější pivovary v Česku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 2. 2020 21:14
Poroty složené z Čechů a zahraničních degustátorů ocenily desítky nejlepších pivovarů v soutěžích České a moravské pivní koruny a Golden Bohemia. Do soutěží se přihlásilo 132 výrobců, zahraniční porota hodnotila v soutěži Golden Bohemia. V obou soutěžích se umístilo 27 pivovarů, uvedl zakladatel těchto degustací Pavel Borowiec.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

"Prestiž této soutěže dává složení mezinárodní poroty tvořené pivními experty a šéfy zahraničních pivních soutěží. Stejně jako v předchozích letech lze konstatovat, že takto renomovaná porota ze zástupců devíti zemí u nás nikdy před tím naše pivo v národní degustační soutěži nehodnotila," řekl Borowiec.

O vítězích v Golden Bohemia tak rozhodoval mimo jiné ředitel mnichovské Doemens Academy Werner Glossner nebo zakladatel soutěže Brussel´s Beer Challenge Luc de Raedemaeker.

V porotě k pivním korunám pak byli například sládci Petr Hostaš, David Máše nebo Martin Palouš. Šéfem poroty byl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Do soutěže mohou pivovary přihlásit více vzorků piva. Titul nejlepší pivovar získá výrobce, pokud alespoň polovina jeho vzorků získala hodnocení "vynikající", "výborný" nebo "velmi dobrý".

V Česku existuje řada soutěží mezi značkami piva. Například loni v soutěži speciálních piv Cerevisia specialis - Pivní speciál roku získala nejvíc nominací Svijanská kněžna. V soutěži České pivo vyhrál loni mezi ležáky Zubr Gradus. V této vyhlášené soutěži jsou oceňované celé pivovary.

Pivovary, které získaly obě ceny Golden Bohemia a České a moravské pivní koruny

Akciový pivovar Dalešice
Beer Factory, Plzeň
Kyjovský pivovar, Kyjov
Minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské Univerzity, České Budějovice
Nachmelená opice, Krnov
Pivovar Bubeneč, Praha
Pivovar Holendr, Valašské Meziříčí
Pivovar Hostomice pod Brdy
Pivovar Hubertus, Kácov
Pivovar Ježek, Jihlava
Pivovar Kytín
Pivovar Mayzus, Chotoviny
Pivovar Mazák, Dolní Bojanovice
Pivovar Protivín
Pivovar Rychtář, Hlinsko v Čechách
Pivovar Samson, České Budějovice
Pivovar Tišnov
Pivovar Volt, Jablonec
Pivovar Zhůřák, Zhůř
Pivovar Zubr, Přerov
Podřipský pivovar, Ctiněves
Primátor, Náchod
Slavkovský pivovar, Slavkov
Továrna Pivovar, Slaný
Tradiční pivovar v Rakovníku, Rakovník
Únětický pivovar, Únětice
Velkopovický Kozel, Velké Popovice

Video: Chci nový pivní styl. Pivo dokáže zkazit výčepní, špatné poznám podle vůně, říká Matuška

Pouštíme do světa jen stoprocentní pivo, špatnou várku jsme neuvařili. Umím si v hlavě představit, jak by mělo pivo chutnat, říká sládek Adam Matuška. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy