Beer Factory i Nachmelená opice: Degustátoři vybrali nejchutnější pivovary v Česku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 2. 2020 21:14
Poroty složené z Čechů a zahraničních degustátorů ocenily desítky nejlepších pivovarů v soutěžích České a moravské pivní koruny a Golden Bohemia. Do soutěží se přihlásilo 132 výrobců, zahraniční porota hodnotila v soutěži Golden Bohemia. V obou soutěžích se umístilo 27 pivovarů, uvedl zakladatel těchto degustací Pavel Borowiec.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

"Prestiž této soutěže dává složení mezinárodní poroty tvořené pivními experty a šéfy zahraničních pivních soutěží. Stejně jako v předchozích letech lze konstatovat, že takto renomovaná porota ze zástupců devíti zemí u nás nikdy před tím naše pivo v národní degustační soutěži nehodnotila," řekl Borowiec.

O vítězích v Golden Bohemia tak rozhodoval mimo jiné ředitel mnichovské Doemens Academy Werner Glossner nebo zakladatel soutěže Brussel´s Beer Challenge Luc de Raedemaeker.

V porotě k pivním korunám pak byli například sládci Petr Hostaš, David Máše nebo Martin Palouš. Šéfem poroty byl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Do soutěže mohou pivovary přihlásit více vzorků piva. Titul nejlepší pivovar získá výrobce, pokud alespoň polovina jeho vzorků získala hodnocení "vynikající", "výborný" nebo "velmi dobrý".

V Česku existuje řada soutěží mezi značkami piva. Například loni v soutěži speciálních piv Cerevisia specialis - Pivní speciál roku získala nejvíc nominací Svijanská kněžna. V soutěži České pivo vyhrál loni mezi ležáky Zubr Gradus. V této vyhlášené soutěži jsou oceňované celé pivovary.

Pivovary, které získaly obě ceny Golden Bohemia a České a moravské pivní koruny

Akciový pivovar Dalešice
Beer Factory, Plzeň
Kyjovský pivovar, Kyjov
Minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské Univerzity, České Budějovice
Nachmelená opice, Krnov
Pivovar Bubeneč, Praha
Pivovar Holendr, Valašské Meziříčí
Pivovar Hostomice pod Brdy
Pivovar Hubertus, Kácov
Pivovar Ježek, Jihlava
Pivovar Kytín
Pivovar Mayzus, Chotoviny
Pivovar Mazák, Dolní Bojanovice
Pivovar Protivín
Pivovar Rychtář, Hlinsko v Čechách
Pivovar Samson, České Budějovice
Pivovar Tišnov
Pivovar Volt, Jablonec
Pivovar Zhůřák, Zhůř
Pivovar Zubr, Přerov
Podřipský pivovar, Ctiněves
Primátor, Náchod
Slavkovský pivovar, Slavkov
Továrna Pivovar, Slaný
Tradiční pivovar v Rakovníku, Rakovník
Únětický pivovar, Únětice
Velkopovický Kozel, Velké Popovice

Video: Chci nový pivní styl. Pivo dokáže zkazit výčepní, špatné poznám podle vůně, říká Matuška

Pouštíme do světa jen stoprocentní pivo, špatnou várku jsme neuvařili. Umím si v hlavě představit, jak by mělo pivo chutnat, říká sládek Adam Matuška. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy