V Německu se prodalo nejméně piva od sjednocení země. Trendem je zdravý životní styl

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2020 15:28
Německé pivovary v loňském roce prodaly nejméně piva od znovusjednocení Německa v roce 1990. Podle místního statistického úřadu činí nové minimum 92,2 milionu hektolitrů piva, což je o 1,9 procenta méně než v roce 2018.
Snímek z tradičního pivního festivalu v Mnichově Oktoberfestu
Snímek z tradičního pivního festivalu v Mnichově Oktoberfestu | Foto: Reuters

Velká většina, a sice 76 milionů hektolitrů (82,6 procenta), z piva prodaného loni byla určena pro domácí spotřebu. Do zemí Evropské unie se vyvezlo devět milionů hektolitrů piva, což představuje meziroční pokles o 4,3 procenta, a do ostatních zemí sedm milionů hektolitrů, což je naopak o 3,4 procenta více.

"Německý trh s pivem se nemůže oddělit od vývoje v Evropě a pokračuje v dlouhodobě mírně klesajícím odbytovém trendu," poznamenal k aktuálním číslům svaz německých pivovarníků.

Potíže s klesajícím odbytem zlatavého moku mají německé pivovary  dlouhodobě. Zatímco v roce 1993 ho prodaly 112,1 milionu hektolitrů, o deset let později to bylo 105,6 milionu hektolitrů a v roce 2013 už jen 94,6 milionu hektolitrů. Dosud nejmenšího množství, a to 93,5 milionu hektolitrů, dosáhl odbyt v roce 2017. K tomuto trendu podle pozorovatelů přispívá mimo jiné stárnutí populace a zdravější životní styl části obyvatel. 

Výrazně příznivější situaci zažívají pivovarníci v Česku. Předloni jejich výstav dosáhl rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva.

Video: Chci nový pivní styl. Pivo dokáže zkazit výčepní, špatné poznám podle vůně, říká Matuška

Pouštíme do světa jen stoprocentní pivo, špatnou várku jsme neuvařili. Umím si v hlavě představit, jak by mělo pivo chutnat, říká sládek Adam Matuška. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy