Petr Kellner na nové fotce. PPF vydala nejsledovanější výroční zprávu v Česku

Pavel Hejkrlík
2. 8. 2018 17:30
Letos se PPF vydala cestou temnějších portrétů vedení skupiny. Nemáme ale důvod dívat se do budoucnosti v černém, píše Kellner.
Výroční zpráva skupiny PPF.
Výroční zpráva skupiny PPF. | Foto: Matej Slávik

Praha - Skupina PPF dnes zveřejnila nejsledovanější výroční zprávu z českých firem. Ta je zajímavá tím, že jde o jediné místo, kde se objeví aktuální fotka nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Zatímco v minulých letech se fotografie dotýkaly třeba sportovních zálib a koníčků jednotlivých členů vedení nebo jejich oblíbených předmětů, v letošním roce se PPF vydala cestou portrétů od fotografa Salima Issy.

Petr Kellner
Petr Kellner | Foto: Matej Slávik

"V letošní výroční zprávě PPF jsou lidé z vedení Skupiny zachyceni v rámci umělecké nadsázky na fotografiích v trochu temném tónu. Skupina PPF však nemá důvod dívat se do budoucnosti v černém. Naopak," píše Kellner v úvodním slovu.

Ke každé fotografii je doplněna zkratka jména či iniciály - u Kellnera jde o PK. Minoritní akcionáři Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart mají zkratky LB a JP, finanční ředitelka Kateřina Jirásková KJI a Vladimír Mlynář zase MLY.

Skupina PPF měla v loňském roce čistý zisk 642 milionů eur (asi 16,5 miliardy korun). Je to o 9,1 miliardy korun méně než v rekordním roce 2016, kdy vydělala 25,6 miliardy korun. Tehdy ale více než třetinu zisku tvořily jednorázové operace.

Objem majetku, který skupina spravuje po celém světě, vzrostl o 41 procent na celkem 38 miliard eur (973 miliard korun). "PPF je dnes skupina podnikající v 22 zemích na třech kontinentech. Zaměstnáváme 170 tisíc lidí a v zemích, v nichž působíme, odvádíme miliardy na daních," uvedl Petr Kellner ve výroční zprávě.

Jean-Pascal Duvieusart
Jean-Pascal Duvieusart | Foto: Matej Slávik

"Profitabilita všech klíčových aktiv splnila naše očekávání napříč sektory spotřebitelského financování, bankovnictví, telekomunikací i nemovitostí. K růstu objemu aktiv pak přispěly především asijské země, kde Home Credit působí. Dlouhodobě úspěšnou strategii teritoriální i oborové diverzifikace jsme dále podpořili novými akvizicemi, a to jak v sektoru e-commerce, tak ve strojírenství," komentovala výsledky finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková.

Nejcennější společností v portfoliu PPF je největší světová úvěrová firma Home Credit. "Téměř třicet milionů klientů po celém světě, od Prahy přes Moskvu, Peking až do USA, mluví samo za sebe. V Číně se nám úspěšně dařilo udržet růst a vyrovnávat se s novou regulací celého sektoru spotřebitelského financování," uvádí Kellner.

Home Credit ovšem v prvním čtvrtletí letošního roku na čínském trhu prodělal asi 2,3 miliardy korun. Čínský trh odpovídá asi 55 procentům všech úvěrů, které Home Credit poskytne.

Kateřina Jirásková
Kateřina Jirásková | Foto: Matej Slávik

"Výsledky Home Creditu v prvních třech měsících odpovídají našim očekáváním s tím, jak naplňujeme naši strategii napříč zeměmi, kde působíme, a speciálně v oblasti on-line služeb. V Rusku, Vietnamu a Kazachstánu pokračovaly dobré výsledky z roku 2017. V Indonésii, na Filipínách a v Indii jsme posílili tržní podíl díky on-line prodejům a lokálním partnerstvím," uvedl Jiří Šmejc, šéf společnosti Home Credit a její minoritní akcionář.

Druhou klíčovou oblastí PPF se definitivně staly telekomunikace. "Kromě majoritního podílu v české O2 (jejíž dcerou je slovenská O2) rozvíjíme naši infrastrukturní společnost CETIN, která rozsáhlými investicemi 'zrychluje Česko'," píše ve zprávě Kellner. Kromě toho začala PPF rozšiřovat své telekomunikační portfolio i nákupem středoevropských a východoevropských telekomunikačních firem, které původně patřily norskému Telenoru.

Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí firma 2,8 miliardy eur (téměř 72 miliard korun). Obchod v pondělí schválila Evropská komise.

PPF nadále výrazně investuje i do oblasti e-commerce, získala 40procentní podíl v druhém největším tuzemském e-shopu Mall.cz a ve srovnávači cen Heureka. Dále rozvíjí projekt clearingové banky Clear bank ve Velké Británii a projekt Culture trip.

Vladimír Mlynář
Vladimír Mlynář | Foto: Matej Slávik

Další významnou oblastí Kellnerova zájmu jsou biotechnologie, které rozvíjí přes společnost Sotio. Ta vyvíjí hlavně léky na rakovinu vaječníků, prostaty či plic a celkem už běží jedenáct klinických studií jejích přípravků.

Koncem loňského roku se skupina PPF stala trochu překvapivě vlastníkem tuzemské Škody Transportation, kterou pod nosem vyfoukla dalšímu miliardáři Danielu Křetínskému.

"Tato nejvýznamnější česká strojírenská společnost s více než 150letou historií je předním středoevropským výrobcem kolejových vozidel, a představuje tak po mnoha letech něco jako návrat PPF do strojírenského průmyslu," uzavírá úvodní slovo Kellner, který prostřednictvím vlastní nadace dává každoročně významné částky na charitu a dobročinnost - v loňském roce šlo téměř o čtvrt miliardy korun.

Ladislav Bartoníček
Ladislav Bartoníček | Foto: Matej Slávik

Petr Kellner je největším akcionářem PPF, ve firmě drží podíl 98,92 procenta. Rovnocenné podíly ve výši 0,54 procenta mají další akcionáři - Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart.

V portfoliu PPF je zahrnuta řada firem - úvěrová společnost Home Credit, biotechnologická firma Sotio, vyvíjející léky proti rakovině, PPF Banka a Air Bank, dále telekomunikační společnost CETIN a operátor O2. PPF vlastní i firmy z odvětví energetiky, zemědělství. Působí v Evropě, Rusku, Asii a USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy